Európe hrozí obrovské nebezpečenstvo. Ale pozor, nejde o migrantov ani Rusko

Európe hrozí obrovské nebezpečenstvo. Ale pozor, nejde o migrantov ani Rusko

Na rozdiel od niektorých som si nikdy nemyslel, že turecký prezident Erdogan a jeho umiernená islamistická strana sú vzorovým modelom islamskej sekulárnej demokracie. Ako nejde spojiť olej s vodou, tak islam s demokraciu.

Prezident súčasného Turecka zastáva žiarivým príkladom. Dokázal sa niekoľko rokov úspešne pretvarovať, ukazoval, že jeho islamistická minulosť je naozaj minulosťou. Avšak len do chvíle, než ho vlak demokracie doviezol, kam potreboval. Čo vlastne Turkami na tejto živej fosílií Osmanskej ríše tak priťahuje, a to po desiatkach rokov života v sekulárnej spoločnosti? Prečo Turci žijúci v Nemecku, Rakúsku, prípadne Holandsku volia tohto malého sultána, keď žijú v krajinách, kde je rovnosť, právo a demokracia? Celkom iste existuje veľa odpovedí, často protichodných, záleží na uhle pohľadu, ako vždy. Dovolím si však malú špekuláciu -Zatímco sekulárnej režim, ktorého garantom bola v Turecku armáda, sa snažil urobiť z Turku jeden z európskych národov a napriek všetkým kultúrne špecifiká Turecka, súčasť Európy a európskych tradícií, tak Erdogan dal Turkom opäť identitu, identitu spojenú s islamom a veľkostí Osmanskej ríše. Kým sa európski politici snažili Európanov zbaviť ich národnej identity v prospech bližšie neurčeného „európskej oddanosti“, tak Erdogan pod rúškom demokracie robil pravý opak. Zbavil Turkami neurčitosti a povedal im, že sú Turkami a moslimami.

Asi je paradox, že aj keď väčšina Turkov v Turecku na to počuje a volí Erdogana, tak Turci žijúci v krajinách západnej Európy na to počuje ešte viac. Turci žijúci v európskych krajinách sa nechcú stať Nemci, Rakúšanmi, Holanďania, nechcú sa stať Európanmi. Chcú byť Turkami! Vlastne robia to, čo bolo prianím ideológov multikulturalizmu a jednoty v rozmanitosti. Udržujú si povedomie o vlastnej kultúre a národných a náboženských koreňoch. Na tom by asi nebolo nič zlé. Napríklad česká komunita v Texase si do dnešných dní aj keď sa jedná o bohvie koľkou generáciu, udržuje povedomie o svojom pôvode, národných a kultúrnych koreňoch z ktorých vzišli. Lenže je tu jeden malý rozdiel. Cez všetky toto povedomie sú to skrz naskrz Američania.

Erdogan sa netají tým, že Osmanská ríša je jeho vzorom a svojou túžbou po obnovení slávy a veľkosti Turecka. Je si vedomý toho, že turecká armáda je jedna z najsilnejších na svete a najsilnejšie v Európe. Je si vedomý, že sa môže spoľahnú na Turkami vo Viedni, v Berlíne a preto už pred dvoma rokmi mohol povedať, ako priniesol serveriDnes „V Mosule leží naša história. Ak si to páni želajú, dajme im prečítať našu Národnej prísahu, nech pochopí, čo pre nás to miesto znamená, „vyhlásil v pondelok Erdogan na medzinárodnom právnickom kongrese v Istanbule.

Avšak už tri roky predtým povedal turecký minister zahraničia Ahmet Davotoglu „Rovnako ako v šestnástom storočí zasa v budúcnosti urobíme Balkán, Kaukaz a Blízky východ spolu s Tureckom stredom svetovej politiky. To je cieľ tureckej zahraničnej politiky a my ho dosiahneme „Erdogan už ukázal, že nejde len o plané slová. Jeho akcie v Sýrii, keď si v podstate privlastnil časť sýrskeho územia ukazuje, že tieto hrozby nie sú plané. Ostatne sám Erdogan, ako priniesol server Neviditeľný pes, povedal;

„Tí, ktorí si myslia, že sme z našich sŕdc vymazali krajiny, ktorých sme sa pred sto rokmi vzdali so slzami v očiach, sa mýlia.“ „Hovoríme pri každej príležitosti, že Sýria, Irak a ďalšie miesta na mape leží v našich srdciach a nijako sa pre nás nelíši od našej vlastnej domoviny. Snažíme sa, aby cudzie vlajka neviala nikde tam, kde ho modlíme Adhan. „(Islamskej povolávaní k modlitbe v mešitách) Veci, ktoré sme doteraz robili, blednú v porovnaní s ešte väčšími snahami a útoky, ktoré plánujeme v najbližších dňoch, inshallah.“ (Ako si želá Alláh)

Že ide skutočne o hrozbu dokazujú aj slová dnešného premiéra Rakúska Sebastiana Kurze, ktorý v roku 2017 povedal „Prezident Erdogan sa snaží zmanipulovať tureckej komunity najmä v Nemecku a Rakúsku a vnášať do EÚ konflikty z Turecka“

V tejto hre Turecka nejde len o Turkami, ale aj o islam. Je potrebné si uvedomiť, že veľkosť Osmanskej ríše nebola založená územnú veľkosti, ale aj na islamskej náuke a aj keď Erdogan hrá na národnú hrdosť Turkov, tak tiež, s odkazom na Osmanskou ríšu, dáva ostatným moslimom znamenie. „Chceme nielen obnoviť veľkosť Turecka, ale tiež islamu a náš čas prichádza „a to vo chvíli, keď nemecká armáda má rovnako funkčných tankov a lietadiel ako na konci Druhej svetovej vojny. Článok vyšiel na euportal.cz.

0Shares
Blog