Vznikne blok proti Európskej únii štátmi ako Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko…?

Vznikne blok proti Európskej únii štátmi ako Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko…?

V Európskej únii to skrátka vrie, na paškál prišlo tentoraz Maďarsko a to sa český premiér Andrej Babiš a jeho maďarský náprotivok Viktor Orbán stretli s predstaviteľmi ďalších štátov višegrádskej skupiny (V4) ešte pred septembrovým neformálnym summitom spomínaného európskeho molochovi.

Babiš po rokovaní povedal, že Orbán prijal pozvanie do Českej republiky, návšteva by sa mala uskutočniť koncom októbra. A ako hovorím o zrejmé horúčke šestonedieľok v časti EÚ, jeho škandalózne rokovaní EÚ vydalo odporúčanie (12. septembra 2018) Európskeho parlamentu, aby členské krajiny Európskej únie začali konania voči Maďarsku kvôli vážnemu ohrozeniu hodnôt EÚ.

A ku všetkému toto bezprecedentné rokovaní predstavitelia Pirátov či zhluknutí kariéristov pod názvom Starosté a nezávislí považujít za politický úkon, ktorý bol namieste, a samozrejme ho uvítali …

Poslanec Pirátov František Kopřiva napísal, že rozhodnutie víta. „Maďarská vláda narúša princípy právneho štátu a obmedzuje občianske slobody vlastných obyvateľov. Je lepšie, keď dostane včasné varovanie, než aby sme potom všetci plakali nad rozliatu demokraciou, „uviedol. Kritizoval hlasovania českých ľudovcov. „V českom Parlamente kritizujú praktiky (premiéra) Andreja Babiša (ANO) a potom v Európskom parlamente obhajuje svojho straníckeho kolegu Viktora Orbána,“ dodal.

Premiér Andrej Babiš a predseda hnutia ANO sa v rozhovore pre ParlamentníListy.cz dištancoval od hlasovanie europoslancov za hnutie ANO, ktorí hlasovali pre konanie proti Maďarsku, kedy by tejto krajine mohla odobrať hlasovacie práva v EÚ. Orbán je podľa neho spojenec, ktorý ako jediný dodržiaval pravidlá a jasne postupoval proti ilegálnej migrácii. A celá „maďarská kauza“ má aj ďalšie ohlasy.

„Maďarsko je náš spojenec … Takže ja stojím za Orbánom, my sme spojenci a V4 funguje. A pokiaľ ide o nejaký nezmyselný návrh európskych poslancov, ktorí tam za rok nebudú, tak ma samozrejme mrzí, že tí naši hlasovali tak, ako hlasovali, ale oni tam hlasujú sami za seba. a to, že nás zradili Telička aj Ježek, je jasné a je to pre nás samozrejme poučenie, povedal Babiš.

A dodal: „Viktor Orbán bol jediný, ktorý sa správal podľa Dublinu a ktorý postupoval veľmi konkrétne a radikálne proti ilegálnej migrácii. Proti ilegálnym migrantom, ktorí prichádzajú po tom, čo pašerákom zaplatili vysoké sumy …“

Maďarská spravodajská agentúra MTI napísala, že Orbán po stretnutí s Babišom označil český návrh pre riešenie európskych migračných problémov za „veľmi rozumný“. Dodal, že maďarská vláda je pripravená ho podporiť. Vyšehradská skupina a Taliansko si podľa Orbána „musia navzájom pomôcť“, pretože pohľady všetkých piatich krajín sú si v tomto smere blízke. Po stretnutí so svojím českým náprotivkom pochvaľoval možnosť rokovať o problémoch EÚ s „netradičným“ politikom. Zdôraznil, že sú potrebné „nevšedné nápady“.

Európsky parlament 12. septembra 2018 prijal väčšinou hlasov odporúčania, aby členské krajiny EÚ začali proti Maďarsku konanie kvôli vážnemu ohrozeniu únijných hodnôt. Maďarská vláda chce rozhodnutie napadnúť na únijného súde. Teoreticky by sankčné konanie proti Budapešti mohlo skončiť až odobratím hlasovacích práv, ale pozorovatelia to nepredpokladajú. Budapešť sa totiž môže spoľahnúť na podporu Poľska, ktoré samo čelí kritike za porušovanie pravidiel právneho štátu. Na stranu Maďarska sa navyše zrejme postaví tiež Bulharsko.

Český poslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) sa nakoniec rozhodol hlasovať proti, aj keď pôvodne predpokladal, že sa zdrží. Ale neprešiel žiadny z návrhov zmierňujúce správu o situácii v Maďarsku, ktorá je podľa Slobody v skutočnosti menej čiernobiela – a preto by sa nemalo siahať po „atómovej bombe“, akú by v EÚ predstavovalo spustenie procedúry podľa článku sedem Lisabonskej zmluvy.

Proti hlasovali aj Svobodovi kolegovia u ľudovcov Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský, ďalej zástupcovia ODS Evžen Tošenovský a Jan Zahradil, Jiří Payne (Strana slobodných občanov), Jan Keller (za ČSSD), komunisti Jaromír Kohlíček, Kateřina Konečná a Jiří Maštálka. Pre odporúčania hlasovali naopak členovia klubu európskych liberálov, zvolenie za ANO: Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Petr Ježek a Pavel Telička, ako aj Stanislav Polčák (Starostovia a nezávislí), poslanci za TOP 09 Luděk Niedermayer, Jiří Pospíšil a Jaromír Štětina az radov socialistov miroslav Poche …

Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó usporiadal tlačovú konferenciu, na ktorej novinárom oznámil, že hlasovanie neplatí. „Rozhodnutie Európskeho parlamentu je malou pomstou proimigračních politikov,“ vyhlásil člen maďarskej vlády hneď na úvod. Maďari sú podľa ministra trestaní za to, že nahlas tvrdí, že možno migráciu zastaviť. Svoj názor prezradili aj vo voľbách. „Rozhodnutie je ďalším jasným dôkazom, že proimigrační politici majú v Európskom parlamente masívnej väčšinu,“ pokračoval v kanonáde minister.

Maďarská vláda vraj tejto väčšine neustúpi. Maďari si vraj ponechávajú právo rozhodovať o tom, kto smie spolu s nimi žiť v ich krajine. Správa, v ktorej je Maďarsko kritizované, je podľa člena vlády plná klamstiev a dokazuje, že proimigračním politikom na pravde nezáleží. Szijjártó má za to, že len chcú Európu zaplaviť utečencov. Hlasovanie je podľa ministra neplatné ešte z jedného dôvodu. Szijjártó tvrdil, že neboli správne započítané hlasy europoslancov, ktorí sa zdržali hlasovania. „To jasne odporuje európskym dohovorom,“ uviedol člen maďarskej vlády …

Prezident Miloš Zeman k tomu zaujal stanovisko, že je s Maďarskom solidárna, pretože sa krajina bráni „zglajchšaltování“. Snahy o politické usmernenie zo strany EÚ sa podľa neho týkajú aj Poľska i Slovenska a je otázka, na koho postupne príde rad. „Česká republika vo vlastnom záujme sa proti tomu musí postaviť, pretože inak by to mohlo postihnúť aj ju,“ povedal prezident; už skôr kritizoval rozhodnutie Európskeho parlamentu. Českí europoslanci, ktorí hlasovali za začatie konania proti Maďarsku, podľa neho prejavili nedostatok solidarity v rámci vyšehradskej štvorky. Skupinu okrem Česka a Maďarska tvoria Poľsko a Slovensko.

Za všetkým zlým však hľadaj Európsku úniu, ktorá dala vale kresťanskej tradícii starého kontinentu a pred niekoľkými rokmi v tichosti začala projekt EUROMED (Euro-Mediterranean Partnership) či skôr barcelonský proces, ktorý v sebe okrem posilňovaní kultúrneho, ekonomického a politického partnerstva medzi členskými štátmi EÚ a stredomorskými susedmi, ukrýva doplnenie počtu obyvateľov starého kontinentu metódou presídľovania. Program počíta s prisťahovaním viac ako 56 miliónov moslimov do krajín dvadsaťsedmičky medzi rokmi 2010 – 2050. K tejto číslicu dospel štatistický úrad EÚ Eurostat.Výsledek obrázka pre Olšer Euromed

Je to zatiaľ len fikcia, ale ako dlho …?

Predbežný odhad hovoria dokonca až o 80 miliónoch islamských migrantov, ako uvádza Salim Murad z New York University in Prague, majú vyrovnať demografický úbytok v celej Európe. Na oko je zmyslom projektu, ktorý sa pôvodne vyvinul z dohody o voľnom obchode medzi EÚ a krajinami v oblasti Stredozemného mora (EU – MEFTA), posilnenie spolupráce v oblasti správy cielenej migrácie medzi partnerskými štátmi.

Hlavné je však pokoj demografov; lapidárne povedané, národ, ktorý má pôrodnosť pod dve deti, nemá šancu prežiť. Preto budeme prijímať najmä plodné rodičky z islamských krajín, ktoré získajú oi. České občianstvo a svojimi piatimi a viac deťmi zaistí udržanie národnej, teda slovenskej identity.

Pri svojom prvom lete El Al do Izraela som si ako krstený valašský katolík síce opakoval slová: „Ak padne Izrael, padneme s ním my všetci“, ktorý napísal pre víkendové londýnske Times bývalý španielsky premiér Jose Maria Aznar. „Opúšťaním Izraela ukazujeme, ako hlboko sme klesli. Nezabúdajme, že Izrael je v celom regióne najlepším priateľom Západu … „Bral som ich však na ľahkú váhu a nielen ja, hlavne v Bruseli, kde prišli naopak s projektom EUROMED …

Autor: Branislav Olšer. Dočítanie článku TU

0Shares
Blog