Česká republika oficiálne žiada USA o rokovania o lietadlách F-35

Česká republika oficiálne žiada USA o rokovania o lietadlách F-35

Česká republika požiadala americkú stranu o rokovania o obstaraní stíhacích lietadiel F-35 Lightning. V piatok boli predstaviteľom USA zaslané listy od premiéra Petra Fialu a ministerky obrany Jany Černochovej (obaja ODS), uviedla Černochová v rozhovore pre dnešné Lidové noviny (LN). Vláda poverila ministra rokovaniami minulý týždeň.

„V piatok bol odoslaný list predsedu vlády prezidentovi USA Joeovi Bidenovi a môj list ministrovi Lloydovi Austinovi. Už zaregistroval naše rozhodnutie. Budú požiadaní o termín stretnutia tímov oboch strán,“ uviedla Černochová. Po tom, ako sa vláda rozhodla začať rokovania s USA, minister uviedol, že americká strana kontaktovala aj české veľvyslanectvo vo Washingtone a oznámila, že je pripravená na rokovania. V českom vyjednávacom tíme budú zástupcovia ministerstiev obrany, zahraničných vecí, financií a priemyslu a obchodu, uviedla Černochová.

„Vo štvrtok som sa stretol so štvorhviezdičkovým generálom Danielom R. Hokansonom. Hoci jeho cesta nesúvisela s rozhodnutím rokovať o F-35, už sa objavili neformálne ponuky, ako by Američania mohli pomôcť s výcvikom alebo infraštruktúrou,“ povedal LN náčelník generálneho štábu Karel Rehka.

Informuje ČTK

0Shares
ČeskoAktuálně