Česko bude presadzovať členstvo Ukrajiny v EÚ, tvrdí minister zahraničných vecí

Česko bude presadzovať členstvo Ukrajiny v EÚ, tvrdí minister zahraničných vecí

Je v záujme EÚ, aby bola čo najbližšie k obnove Ukrajiny.

Téma ruskej invázie na Ukrajinu bude dôležitá pre nadchádzajúce české predsedníctvo Európskej únie, ktoré sa začne o necelé dva mesiace a Česko bude obhajovať vstup Ukrajiny do bloku, potvrdil český minister zahraničných vecí Jan Lipavský v nedávnom rozhovore pre iDNES.cz.

Lipavský prezradil, že Česká republika bude počas svojho predsedníctva podporovať európske ambície Ukrajiny a poznamenal, že pre Ukrajinu to bude dlhá cesta, pretože musí dokončiť všetky procesné kroky a získať súhlas všetkých členov Európskej únie, ale trval na tom, že priblíženie krajiny k EÚ je najrozumnejším postupom.

„Koniec koncov, budú to z veľkej časti európske peniaze, ktoré budú použité na obnovu Ukrajiny,“ povedal Lipavský divákom. „Je v našom záujme byť čo najbližšie k Ukrajine podľa našich pravidiel a musíme s tým všetkým pomôcť Ukrajine. Aj to bude jedna z tém nášho predsedníctva,“ dodal.

„Je potrebné si uvedomiť, že Rusko svojím barbarským a brutálnym útokom na Ukrajinu porušuje medzinárodné právo a Chartu OSN, ktorá obsahuje článok zakazujúci útočnú vojnu,“ uviedol český minister zahraničných vecí.

Lipavský reagoval aj na správy Vladimíra Putina, ktorý podpísal dekrét o zavedení odvetných sankcií v reakcii na nepriateľské kroky niektorých krajín a medzinárodných organizácií, pričom trval na tom, že nemá žiadne informácie o týchto sankciách, ktoré sa týkajú českých spoločností, a že každý rozumný podnikateľ už opustil Rusko.

„Veľvyslanectvo pracuje v ťažkých podmienkach. Máme tam malé veľvyslanectvo a vyhostili jedného z našich diplomatov. Naši kolegovia a veľvyslanec to však riešia veľmi dobre a zaslúžia si veľký rešpekt za svoju prácu,“ komentoval Lipavský fungovanie českého veľvyslanectva v Moskve.

0Shares
ČeskoAktuálně