Na čo čaká český premiér Petr Fiala s rastúcimi cenami elektriny?

Na čo čaká český premiér Petr Fiala s rastúcimi cenami elektriny?

Vyššie ceny nie sú výsledkom neviditeľnej ruky trhu, píše česká publicistka a ekonómka Lenka Zlámalová

Česká republika je jednou z mála krajín v EÚ, ktorá zatiaľ neurobila nič pre zmiernenie vplyvu prudko rastúcich cien elektriny na domácnosti a podniky. Nárast nie je len výsledkom ruskej agresie proti Ukrajine. Ceny elektriny rástli dávno predtým, ako Vladimir Putin 24. februára zaútočil na susednú krajinu a nie sú výsledkom neviditeľnej ruky trhu.

Naopak, táto otázka pramení z veľmi viditeľného politického úsilia o bezuhlíkovú ekonomiku, ktorá zdražuje výrobu elektrickej energie prostredníctvom rôznych nariadení, ako sú emisné kvóty a taxonómia, a tlaku na ukončenie niektorých „špinavých“ zdrojov energie. Mnohé krajiny sa usilujú o obnoviteľnú energiu a vzďaľujú sa od fosílnych palív. Kritický nedostatok elektrickej energie sa teda vyskytuje v Európe, keď nie je dostatok svetla a vetra. To pomáha zvyšovať ceny energií.

Je to čisto politické zvýšenie ceny, ktoré nezmizne, keď sa skončí vojna na Ukrajine. Zvyšovanie cien energií a ich vplyv na ostatné ceny sú hlavným dôvodom, prečo Európa zažíva najvyššiu infláciu za posledné desaťročia a Česká republika s infláciou na úrovni 16 percent zaznamenáva jednu z najhorších mier v Európe.

Z psychologického hľadiska je všetko vysvetlené vysokými účtami za elektrinu. Reštaurátor, obchodník s potravinami, cestovná kancelária a obchodník s oblečením bohužiaľ povedia zákazníkom, že neexistuje iná cesta: „Cena energií vzrástla, takže aj moje ceny musia stúpnuť.“

Najistejším spôsobom, ako obmedziť infláciu, je zastaviť alebo zmierniť rast cien elektriny. V prípade plynu a ropy, ktoré obchodujú globálne, je to komplikovanejšie. Veľká časť európskych krajín vrátane Česka si však sama vyrába dostatok elektrickej energie a tieto výrobné náklady, s výnimkou plynových elektrární, sa výrazne nezvýšili. Píše portál RMX.

Rast cien je najviac pod kontrolou v krajinách, kde bolo ešte pred vojnou možné obmedziť ceny elektriny. Francúzsko a Slovensko stanovujú ceny pre domácnosti a firmy od januára a prvej polovice februára.

Nie je na tom nič protitrhové a už vôbec nie ľavicové. Elektrina sa stáva drahšou prostredníctvom priamych politických zásahov, ako je presadzovanie bezuhlíkovej ekonomiky alebo invázia na Ukrajinu. Sú to politické akcie par excellence – nie je to vyššia mocnosť ani ruka trhu.

Od českej vlády sme zatiaľ nepočuli – okrem tarify za úsporu energií, ktorá je kompenzáciou vysokých cien zo štátneho rozpočtu – o tom, čo chce urobiť s prudko rastúcimi nákladmi na elektrinu. Premiér Petr Fiala tvrdí, že štát môže do dvoch rokov kontrolovať 100 percent v súčasnosti pološtátnej energetickej spoločnosti ČEZ. Tento týždeň sme sa od člena predstavenstva ČEZ Pavla Cyraniho na valnom zhromaždení spoločnosti dozvedeli, že tento krok príde najskôr v júni 2023.

0Shares
ČeskoAktuálně