Prezident Miloš Zeman napísal „ukrajinistom“ emotívny list

Prezident Miloš Zeman napísal „ukrajinistom“ emotívny list

Elegantná odpoveď prezidenta Miloša Zemana na otvorený list ukrajinistov. Elegantná a najmä osviežujúca pamäť mladším ročníkom, ktoré „pozabudi“ na súvislosti.

Prezident Českej republiky Miloš Zeman sa obrátil na „ukrajinistov“. Jeho list zverejnil web srspol.sk. Redakcia HD uverejňuje text listu v originálnom znení.

„Vážení ukrajinisti, obdržal som Váš list, v ktorom obhajujete Stepana Banderu. Dovoľte mi preto, aby som Vám položil dve otázky:

Po prvé, poznáte Banderov výrok: „Zabi každého Poliaka medzi šestnástimi a šesťdesiatimi rokmi?” Ak nepoznáte, nie ste ukrajinisti.

Po druhé, pokiaľ tento výrok poznáte, súhlasíte s ním, alebo nie? Ak s ním súhlasíte, naša diskusia končí.

Pre Vašu informáciu by som chcel uviesť, že Stepan Bandera chcel na Ukrajine vytvoriť vazalský nemecký štát. Mal v tom podporu Alfreda Rosenberga, ale pretože Hitler sa rozhodol, že Ukrajina bude po víťaznej vojne výlučne osídlená nemeckými sedliakmi, tento projekt bol zrušený a Bandera bol poslaný do koncentračného tábora. Niečo podobné sa napokon stalo aj u nás v prípade Jána Rysa Rozsévača, zakladateľa Vlajky.

Ďalej by som Vás chcel upozorniť, že už prezident Juščenko vyhlásil Banderu za národného hrdinu, a že teraz sa pripravuje obdobné vyhlásenie v prípade pána Šuchevyča, ktorý sa preslávil tým, že v roku 1941 nechal v Ľvove postrieľať tisíce Židov. Nemôžem bohužiaľ zablahoželať Ukrajine k takým národným hrdinom.

Som rád, že som mohol doplniť vaše informácie a prajem vám veľa úspechov vo vašej práci.

S pozdravom Miloš Zeman,

prezident republiky

0Shares
ČeskoAktuálně Správy Svet