Rovnako ako boľševici. Okamura bol na Zelenského prejave: Čo nebolo vidieť

Rovnako ako boľševici. Okamura bol na Zelenského prejave: Čo nebolo vidieť

„Všetci ostatní poslanci okrem SPD tlieskali vojne v stoji. Potvrdilo sa, že len SPD je proti vojne a my presadzujeme mierové rokovania,“ povedal pre ParlamentníListy.cz Tomio Okamura. Po prejave ukrajinského prezidenta to podľa neho v Poslaneckej snemovni vyzeralo ako v Severnej Kórei, kde sa všetci navzájom sledovali, kto tlieskal.

Poslanecká snemovňa si v stredu vypočula prejav ukrajinského prezidenta Zelenského a odmenila ho potleskom v stoji. Poslanci SPD však boli jediní, ktorí zostali sedieť a netlieskali. Prečo ste sa rozhodli reagovať týmto spôsobom?

Všetci ostatní poslanci okrem SPD tlieskali vojne v stoji. Potvrdilo sa, že SPD je jedinou stranou, ktorá je proti vojne, a že sme za mierové rokovania. Napísal o mne Jevhen Perebyjnis, ukrajinský veľvyslanec v Českej republike a verejný obhajca banderovských zverstiev: „Takže nóty Kremľa konečne dorazili. Chvíľu to trvalo.“ Čo je to za arogantného, klamára, ktorý sa nevie správať v hostiteľskej krajine? V septembri 2018 poslal Perebyjnis kritický list Českej televízii, v ktorom protestoval proti vysielaniu poľského filmu Volyňa, ktorý opisuje genocídu Poliakov spáchanú príslušníkmi Ukrajinskej povstaleckej armády (Banderovcov) počas druhej svetovej vojny. Podľa ukrajinského veľvyslanca Jevhena Perebyjnisa „Banderovci sa usilovali o nezávislosť krajiny a jediným cieľom banderovcov bolo vytvorenie nezávislého ukrajinského štátu…“

Aký je váš názor na ukrajinského prezidenta Zelenského?

Prezident, ktorý sa pokúsil okradnúť vlastnú krajinu a vlastných občanov, nemôže mať moju úctu. Web Novinky.cz upozornil, že Zelenskyj patrí medzi viac ako 100 politikov, ktorí sa snažili vyhnúť plateniu daní vo svojej krajine. Dokumenty z Pandora Papers poukazovali na jeho aktivity. Zelenskyj je okrem iného „spriaznený“ s oligarchom Igorom Kolomojským, ktorý čelí sankciám USA za pranie špinavých peňazí.

Zaznamenal som tiež, že niektorí koaliční poslanci si na svoje telefóny nahrávali vašu reakciu na prejav ukrajinského prezidenta a kamera Českej televízie bola namierená aj na vašu poslaneckú skupinu. Vnímate v tejto súvislosti nejaký tlak na vaše hnutie?

Sme silné hnutie a sme zvyknutí na tlak, takže ho nevnímam. Po Zelenského prejave vyzeralo plenárne zasadnutie Poslaneckej snemovne ako za boľševika. Atmosféra mi trochu pripomínala nútený potlesk pre Kim Čong-una v Severnej Kórei. Dnes je každý, kto háji záujmy Českej republiky a nepodriaďuje sa Washingtonu, Bruselu alebo Ukrajine, označovaný za agenta Ruska a Putina. Vracia sa mccarthizmus a ľudia sa boja povedať svoj názor, aby neboli stíhaní, verejne zlynčovaní alebo neprišli o prácu. My v SPD, rovnako ako Orbán, nehájime záujmy Moskvy, Washingtonu, Bruselu alebo Pekingu. Len nechceme, aby bola naša krajina zatiahnutá do vojny pre cudzie záujmy. A chceme, aby naši občania mali čo najvyššiu životnú úroveň. Pozrite sa na zvyšovanie cien, ktoré tvrdo zasahuje našich občanov. Fialova vláda však odmieta riešiť zvyšovanie cien.

Práve ste sa vrátili z Budapešti, kde ste rokovali s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom. O čom ste diskutovali?

Hovoril som o spolupráci medzi SPD a Orbánovým Fideszom a o budúcnosti strednej Európy. A mám dobré správy. Dohodli sme sa na spolupráci.

Poslanecká snemovňa tento týždeň zvolila nových členov Rady Českej televízie, a to v jedinečnej verejnej aklamácii, keďže doteraz sa voľba do Rady Českej televízie konala vždy tajným hlasovaním. Vaše hnutie sa odmietlo zúčastniť na týchto voľbách, čo vás k tomu viedlo?

Práve toto. Tajné hlasovanie v personálnych otázkach je zárukou slobody voľby. Verejné voľby sú znakom nátlaku. Vidíme, že strany vládnej koalície si už navzájom nedôverujú, preto ich poslanci musia hlasovať verejne, aby mohli kontrolovať poslušnosť svojich poslancov pri hlasovaní. Aj to o niečom svedčí. Nemali sme chuť pomáhať im v ich hre na demokraciu.

Zmenia tieto voľby postoj vášho hnutia k Rade ČT alebo k Českej televízii ako celku?

Nie celkom. Hnutie SPD dlhodobo upozorňuje na netransparentné hospodárenie Českej televízie a plytvanie peniazmi koncesionárov a zvýšenie televíznych poplatkov odmietame! Dlhodobo tiež požadujeme, aby hospodárenie Českej televízie podliehalo kontrole Najvyššieho kontrolného úradu, tak ako je to v prípade všetkých ostatných inštitúcií, ktoré hospodária s peniazmi občanov, a aby sa jej rozpočet stal súčasťou samostatnej kapitoly štátneho rozpočtu. Neexistuje dôvod, prečo by Česká televízia mala mať v tomto smere výsadné postavenie! Už dlho upozorňujeme aj na to, že Česká televízia vysiela sunnitskú propagandu a je neobjektívna.

Zatiaľ čo vláda tlieskala Volodymyrovi Zelenskému, polícia zatkla a obvinila námestníka primátora Petra Hlubučka, vrcholného politika vládnuceho hnutia STAN, z rozsiahlej korupcie a organizovaného zločinu na pražskom magistráte. Nakoľko je to podľa vás zásadný problém pre Fialovu vládu?

Je zrejmé, že neschopný primátor Hřib (Piráti) vôbec neriadi pražský magistrát, keď sa milióny kradnú za bieleho dňa. Politicko-obchodný projekt vlády STAN ministra Víta Rakušana, ktorý podľa mňa pripomína skôr mafiu, má ďalší obrovský škandál. Polčák, Farský, Michalik, Rakušan, Gazdík, Hlubuček – kompletné vedenie druhej najväčšej vládnej strany… Žiadna iná politická strana nemala za pol roka toľko škandálov. A premiér Petr Fiala (ODS) stále mlčí k svojmu koaličnému partnerovi, kryje tento organizovaný zločin STAN a strká hlavu do piesku. Ruka umýva ruku.

Vec má aj ten rozmer, že predseda hnutia STAN Vít Rakušan je ministrom vnútra, ktorý nahradil policajného prezidenta a plánoval veľkú reorganizáciu NCOZ, ktorá vykonala zásah. Ozývajú sa hlasy, že tieto zásahy v Útvare pre vyšetrovanie organizovaného zločinu mohli byť odôvodnené snahou zamiesť aféry STAN pod koberec. Bude sa o to zaujímať SPD ako opozičné hnutie?

Samozrejme, že nás to zaujíma. Podľa môjho názoru sa Vít Rakušan snažil ich prípady zmiesť zo stola. Mám pozitívne riešenie. V septembri sa budú konať komunálne a senátne voľby – príďte vyjadriť svoj názor na Fialovu vládnucu päťkoalíciu a podporiť opozičnú SPD! Je dôležité nerozdeliť hlasy! Septembrové voľby budú referendom o vláde!

Poslanecká snemovňa schválila návrh zákona o jednorazovom prídavku na dieťa vo výške 5 000 Kč…

SPD ho podporila, pretože aj malá pomoc občanom je lepšia ako nič. Návrh ministra práce a sociálnych vecí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) však považujeme za veľmi zle pripravený, nedostatočný a nesystémový. Podporujeme však akúkoľvek pomoc pre naše rodiny s deťmi, ktoré sú v súčasnom období Fialovej drahoty jednou z najzraniteľnejších sociálnych skupín. SPD predložila pozmeňujúce a doplňujúce návrhy k zákonu, ktoré by odstránili jeho najzávažnejšie nedostatky. Po prvé, chceme, aby na túto dávku mali nárok zdravotne postihnuté deti a nezaopatrené deti do 26 rokov vrátane rodičov vysokoškolských študentov, a nie len deti do 18 rokov, ako navrhuje vláda. Navrhujeme tiež, aby nárok na tento príspevok nebol podmienený výškou príjmu rodičov v roku 2021, keď sa má vyplácať až v auguste 2022, kedy môže byť príjmová situácia mnohých rodín radikálne odlišná a horšia. Žiaľ, naše návrhy poslanci vládnej koalície zamietli…

Vláda Petra Fialu je pri moci šesť mesiacov. Ako to hodnotíte?

Katastrofálne. Takáto zlá vláda tu nebola od novembra 1989. Vláda nedokázala bojovať s rastúcou infláciou, ktorá je jednou z najvyšších v Európe a v júni dosiahla rekordných 16 %. Diletantská vládna politika spolu s nečinnosťou a podriadením sa zahraničným záujmom viedli k tomu, že platíme najvyššie ceny elektriny a plynu v celej Európe. Vláda sa nedokázala vyrovnať s príchodom utečencov z Ukrajiny. Ukázalo sa, že vláda ani guvernéri doteraz, ani po niekoľkých mesiacoch, nesledovali ich počet a pohyb po našom území. Mnohí Ukrajinci si kvôli nesprávne nastavenému systému urobili z českého štátu bankomat na sociálne dávky.

Fialova vláda tiež v rôznych lokalitách bez vedomia miestnych orgánov a občanov usadzuje skupiny neprispôsobivých rómskych migrantov s maďarskými pasmi, ktorí nemajú nárok na ochranu a pomoc českého štátu. Vláda nepredložila Poslaneckej snemovni ani jeden návrh zákona, ktorý by pomohol českým občanom a podnikom dostať sa zo súčasnej inflačnej špirály a všeobecných vysokých nákladov. Namiesto práce pre českých občanov venuje vláda väčšinu svojej energie pomoci Ukrajincom. Zároveň sa snaží za každú cenu presadiť voľby poštou, ktoré by mohli byť ľahko zmanipulované.

Vláda Petra Fialu porušila aj ďalší zo svojich predvolebných sľubov. Napriek záväzku voči voličom, že zníži deficit štátneho rozpočtu, návrh štátneho rozpočtu ministerstva financií na rok 2023 počíta so schodkom 295 miliárd korún, čo je o 15 miliárd korún viac ako v tomto roku, a to aj napriek tomu, že výber DPH rastie! Zároveň v tzv. strednodobom výhľade stanovila deficit štátneho rozpočtu na 297 miliárd Kč v roku 2024 a 298 miliárd Kč v roku 2025. Preto je oprávnené hovoriť o podvode.

 

Čo s tým robíte?

Takže napríklad v súvislosti s infláciou a zvyšovaním cien sme navrhli naše Desatoro proti fialovej Drachette. Sú to tieto návrhy:

1) Odstúpiť od Zelenej dohody Európskej únie.

2) Vystúpenie zo systému EÚ na obchodovanie s emisiami, ktorý zdražuje energiu a suroviny.

3) Predaj lacnej českej elektriny priamo českým občanom a firmám (tzv. sociálna tarifa) a predaj prebytkov len prostredníctvom Európskej energetickej burzy.

4) Obnoviť národného dovozcu plynu a nakupovať lacný plyn priamo od výrobcov, nie prostredníctvom nemeckých obchodníkov, ako je to v súčasnosti.

5) Obnoviť národného spracovateľa ropy.

6) Zrušenie solárnej dane a všetkých dotácií, ktoré zdražujú elektrinu pre spotrebiteľov.

7) Zabezpečenie potravinovej bezpečnosti. Podpora českých poľnohospodárov a výrobcov potravín.

8) Dočasné zníženie DPH na energie, palivá, základné potraviny a lieky a zníženie cien týchto komodít.

9) Zníženie zbytočných štátnych výdavkov.

10) Porovnanie podmienok domácich a zahraničných spoločností pôsobiacich v Českej republike – zavedenie sektorovej dane pre nadnárodné internetové giganty (Google, Facebook atď.), ktoré v Českej republike generujú obrovské zisky bez toho, aby boli v Českej republike zdanené, a zdanenie vývozu nezdanených dividend z Českej republiky nadnárodnými korporáciami.

A práve pre nečinnosť vlády spustilo hnutie SPD petíciu občanov Českej republiky proti zvyšovaniu cien. Po zozbieraní 10 000 podpisov môžeme o petícii verejne diskutovať v Dolnej snemovni! Podľa zákona sú platné len podpisy na písomných hárkoch.

A vedeli ste, že vláda Petra Fialu chce diskriminovať občanov, ktorí majú teplo z teplární? Na rozdiel od ľudí, ktorí kúria plynom alebo elektrinou, nebudú mať dotované teplo. Na dodávku tepla z teplární sú napojené 4 milióny ľudí, ktorých sa však podľa ČTK úsporná tarifa nedotkne…

Čo si myslíte o návrhu Markéty Pekarovej Adamovej z vládnej TOP 09 na predaj Budvaru?

Myslím, že sa úplne zbláznila… Chce Fialova vláda predať poslednú vec, ktorú Česká republika ešte vlastní a ktorá prináša peniaze do štátneho rozpočtu? Predaj Budvaru môže znamenať zánik tejto tradičnej svetoznámej českej značky, keďže americký pivovarnícky gigant Anheuser-Busch, ktorý vlastní Budweiser, už roky čaká na privatizáciu a následnú kúpu Budvaru a ktorý sa o značku Budvar súdi po celom svete. Mohol by odtiaľ fúkať vietor?

zdroj

0Shares
ČeskoAktuálně