Protesty v Bratislave pokračujú aj v piatok, polícia sľubuje udržanie poriadku

Protesty v Bratislave pokračujú aj v piatok, polícia sľubuje udržanie poriadku

30.7.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 30. júla 13:29

V Bratislave sa aj v piatok konajú viaceré protesty. Jeden avizovali odporcovia očkovania, ktorí plánujú pokračovať v proteste zo štvrtka 29. júla. Počas neho zablokovali dopravu v centre hlavného mesta a polícia proti nim zasiahla až po niekoľkých hodinách.

Na piatok o 17:00 ohlásila zhromaždenie aj politická strana Progresívne Slovensko. Tá chce naopak očkovanie podporiť.

Polícia prijala opatrenia

Bratislavská polícia preto v súvislosti s avizovanými verejnými zhromaždeniami prijala adekvátne opatrenia. Informuje o tom na sociálnej sieti s tým, že bezpečnostnú situáciu priebežne vyhodnocujú s dôrazom na ochranu života, zdravia a majetku občanov.

„V prípade, ak by došlo k narušeniu verejného poriadku alebo k páchaniu inej protiprávnej činnosti, polícia v zmysle zákona o Policajnom zbore SR využije všetky zákonné možnosti na zjednanie nápravy a obnovenie verejného poriadku,“ uvádza polícia.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Pred Prezidentským palácom protestujú stovky ľudí proti výhodám pre zaočkovaných (fotografie)

SaS odsúdila agresívne správanie demonštrantov

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) zároveň vyzýva políciu, aby sa pri piatkových plánovaných protestoch nezopakovala situácia zo štvrtka 29. júla. V stanovisku, ktoré zaslal hovorca liberálov Ondrej Šprlák, zároveň poslanecký klub SaS odsúdil štvrtkové agresívne a vulgárne správanie demonštrantov.

„Napriek tomu, že kričia hoaxy o tom, ako sa im zasahuje do ľudských práv očkovaním, zasiahli oni svojím konaním do práv všetkých slušných ľudí. Bolo zahanbujúce vidieť, ako sa títo ľudia neštítili preniesť svoje agresívne správanie zo sociálnych sietí aj na ulicu a na novinárov,“ priblížila SaS.

Poslanci za stranu preto vyzvali políciu, aby zabezpečila poriadok a priechodnosť dopravy a aby neboli obmedzovaní ľudia, „ktorí chodia normálne do práce“. „Ak by sa podobná situácia zo štvrtka zopakovala aj dnes, považovali by sme to za závažné zlyhanie policajného vedenia,“ dodala strana.

Progresívci chcú podporiť mlčiacu väčšinu

Progresívne Slovensko pár hodín pred piatkovým zhromaždením uviedlo, že chce pokojne a nenásilne podporiť mlčiacu väčšinu. Vakcinácia sa podľa predsedníčky Ireny Bihariovej stala témou, na ktorej sa politici „hanebne predbiehajú v populizme“.

„Naším zámerom je pokojne a nenásilne, bez akýchkoľvek hrotivých odkazov a politických tanečkov sa postaviť za ľudí, ktorí už absolvovali očkovanie,“ povedala Bihariová s tým, že očkovaní tak urobili nie len pre ochranu samých seba, ale aj k odolnosti ostatných. Doplnila, že očkovanie nie je vec kultúrno-hodnotového zamerania. „Toto je téma, ktorá sa týka zdravia a života všetkých z nás,“ dodala.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

PS upozorňuje, že pre vstup na piatkové podujatie, ktoré začína o 17:00 na bratislavskom Námestí slobody, bude potvrdenie o očkovaní minimálne prvou dávkou akejkoľvek vakcíny proti COVID-19, schválenej Ministerstvom zdravotníctva SR, alebo potvrdenie o PCR teste, nie starším ako 24 hodín. Vyžaduje sa tiež prekrytie horných dýchacích ciest ochranným rúškom počas celej doby trvania udalosti, ktorá má trvať približne hodinu.

K dispozícii bude podľa PS aj mobilná očkovacia jednotka. „Po zaočkovaní sa jednodávkovou vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson vám bude umožnený vstup do areálu,“ uvádza hnutie. Dodáva, že v záujme bezpečnosti bude priamo na mieste aj mobilná záchranná služba a príslušníci Policajného zboru SR.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, protest
Zdroj: Webnoviny.sk – Protesty v Bratislave pokračujú aj v piatok, polícia sľubuje udržanie poriadku © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Ekonomika