Britka objavila na výlete v Turecku islam. “Predtým, ako som sa stala moslimkou, nemala som žiadne náboženstvo,” hovorí

Britka objavila na výlete v Turecku islam. “Predtým, ako som sa stala moslimkou, nemala som žiadne náboženstvo,” hovorí

Aisha Rosalie (24) povedala agentúre Anadolu príbeh svojho života – od bytia človeka, ktorý žil so snom stať sa herečkou, až po objavenie islamu v Istanbule.

“Predtým, ako som sa stala moslimkou, nemala som žiadne náboženstvo. Verila som, že existuje Boh. Pamätám si, že ako dieťa som vždy hovorila s Bohom,” povedala.

Rosalie uviedla, že jej rodičia „neboli náboženskí“ a dodala, že pred konverziou na islam nikdy skutočne nepoznala žiadneho veriaceho človeka.

„Keď som prišla do Turecka, nemala som v úmysle hľadať náboženstvo. Išla som na Google a zistila som, že majú Modrú mešitu, a myslela som si, že si to môžem pozrieť,“ povedala.

Rosalie uviedla, že sa „skutočne bojí“, pretože o moslimoch „nemá dobrý názor“, pretože všetky jej informácie pochádzajú zo západných médií.

„To bol jediný druh názoru na islam, ktorý som mal.“

Pred návštevou mešity išla do miestneho obchodu a kúpila si hidžáb alebo pokrývku hlavy, pretože „chcela byť úctivá“.

“Nechcela som nikoho uraziť tým, že si dám vlasy vypnúť. Myslela som si, že by sa ľudia na mňa mohli hnevať. Kúpila som si teda hidžáb, len aby som navštívila mešitu,” uviedla.

Povedala, že narazila na náboženský materiál o islame, ale v tom čase nevedela, čo to znamená.

“Asi hodinu som sedel pri tasbih. Len som sa rozhliadal po mešite. Bolo to také krásne a také pokojné, že som tomu neveril. A sledoval som ľudí, ako sa modlia v oblasti predo mnou. Ja bol tak ohromený krásou a pokojom v mešite. Nikto na mňa nekričal, nikto na mňa nebol zlý, bol som taký šokovaný, “povedala.

Rosalie uviedla, že po odchode z mešity cestou do hotela hľadala kópie svätého Koránu.

„A pomyslela som si, že si možno nejaký vyberiem a prečítam si,“ povedala a dodala, že si kúpila anglický preklad Koránu a začala ho čítať vo svojej hotelovej izbe.

Rosalie povedala, že číta Korán aj po návrate do Veľkej Británie, kým nedokončí celú knihu.

„Trvalo mi to pár mesiacov a za ten čas som absolvoval veľa štúdií o islame, ako aj veľa prednášok. A po pár mesiacoch som vyhlásil svoju shahadu [moslimskú profesiu viery] a ja som stala sa moslimkou. Alhamdulillah [chvála Bohu], to bola moja cesta, “uviedla.

Kultúra Svet