Jožo Ráž otvorene: Na slovensku majú peniaze len tí, ktorí ich nakradli!

Jožo Ráž otvorene: Na slovensku majú peniaze len tí, ktorí ich nakradli!

Za jeho názory ho niektorí obviňujú, iní obdivujú. Určite to tak bude aj teraz, keď sa líder kapely Elán rozhovoril o tom, ako sa žilo za komunizmu a čo sa mu nezdá v dnešnej dobe.

Ako ste prežívať november 1989?

V tej búrlivej dobe som chvíľu zahorel aj ja nádejou, že nastane niečo dobré. A tiež som išiel zvoniť kľúčmi na námestí. Za celú pop-music som potom vystúpil na tribúne, že s tým súhlasíme, že už je potreba zmena. Ale bolo to len chvíľkové opojenie, z ktorého som vytriezvel veľmi rýchlo.

Prečo?

Videli sme, čo sa varí, a varilo sa niečo hrozné, čo sme neskôr pochopili. Nastala zmena zo socializmu na kapitalizmus. Zmena, ktorá bola kontrolovaná a riadená komunistami. Urobili to veľmi dobre, takmer bezbolestne. Všetko mali dobre pripravené, ukradli, čo sa dalo, a nič sa im nestalo. A to nás doviedlo k tomu, ako dnes žijeme.

Vám sa dnešná doba nepáči?

Osobne si myslím, že socializmus je spravodlivejší systém. No, nedá sa nič robiť, tretiu svetovú vojnu vyhráva kapitalizmus. A my žijeme v tom, čo je nám súdené. Sme malí, slabí, o ničom nerozhodujeme a robíme to, čo nám tí silní kapitalistami diktujú. Našťastie, Slovensko sa celkom dobre drží, je boží úspech, že máme svoj vlastný štát a pomerne silný priemysel. Na druhej strane sme stratili schopnosť sa sami uživiť, potraviny musíme dovážať, a keď západné štáty prestanú od nás odoberať to, čo vyrábame pre automobilový priemysel, tak nebudeme mať čo jesť.

Prečo v prvých rokoch po revolúcii ľudia o tých časoch hovorili s nechuťou, ale keď si spomínajú dnes, tak väčšinou s nostalgiou?

Pretože za komunizmu mali všetci prácu, aj keď nemali peniaze. Ale mali istý priebeh života, vedeli, odkiaľ idú, a kde skončí. A bolo o všetko postarané, o zdravotníctve, školstve … Ľudia len nemali peniaze a nemohli cestovať. V kapitalizme môže každý robiť, čo chce, a tiež si robí, čo chce, ale o nikoho nie je postarané. Je väčšia zodpovednosť jedinca za seba, je menej práce. A je ťažké v kapitalizme fungovať, alebo pretože v kapitalizme nie ten najväčší šéf ten najväčší odr … .c.

Súvisí s tým, ako ste uviedol, fakt, že väčšina najväčších multimilionárov boli komunisti, alebo pochádzali s papalášských rodín?

Je to tak. Pripravili sa na to. Tu majú peniaze len tí, ktorí ich nakradli. Normálny ľudia- zni učitelia, ani robotníci, ani muzikanti- peniaze nemajú.

Mnohí speváci a muzikanti spomínajú, že ak chceli vtedy fungovať a cestovať do zahraničia, museli viac či menej spolupracovať s režimom. Niektorí sa ocitli na zoznamoch STB. Ako spolupracovali elánisti s režimom?

Nič sme im nesľúbili, ani sme nespolupracovali s STB. Len sme v zahraničí zarábali obrovské prachy, valuty, ktoré nám potom oni zobrali. Pre štát sme zarábali obrovské prachy, preto nás nechali žiť.

A nesnažili sa vás tajní zlanáriť na spoluprácu?

Samozrejme, veľmi decentne, ale stále. Chceli nás i zakázať, proti kapele sa rozbehla veľká kampaň z Prahy. Vtedy bol ale ministrom kultúry básnik Miroslav Válek, veľmi rozumný a schopný človek. Ten si nás zavolal, debatovali sme a na konci povedal: „Viesť vás nebudeme, ale hrajte ďalej.“ A bolo to vybavené. Keby nebolo jeho, tak by nás zrušili, ale on bol veľmi vysoký papaláš, tak nemohli.

Čím ste si súdruhmi rozhnevali?

Na koncerte v Prahe som povedal, že Lennon bol najväčší bojovník za mier, a to bolo podľa nich protištátne.

Mnoho ste cestovali po svete. Nekoketovali ste niekedy s myšlienkou zostať na Západe?

Vždy, keď sme išli hrať von, tak sme doma nechávali veľa rukojemníkov. Ak by sme zostali na Západe, zničili by sme naše rodiny. Druhá vec je, že podľa mňa bolo väčším hrdinstvom zostať, než odísť.

Na čo s komunizmu spomínate nerád a čo bolo, na druhej strane, podľa vás vtedy lepší ako dnes?

Komunisti mali moc a všetky udržiavali v strachu. Na druhej strane toľko nekradli, boli relativne skromní. Oproti dnešným papalášom to boli normálne seriózne ľudia. Na tej dobe bolo dobré, že bolo veselo. Všetci sa so všetkými bavili, nikto nemal peniaze, ale bola veľká zábava a výborné vtipy. Teraz nie sú dobré vtipy a nikto sa s nikým nebaví.

Existovalo iné východisko než to, že totalitný režim padol?

Socializmus je podľa mňa filozoficky správny systém, je veľmi kompatibilný s kresťanským učením, ale skrachoval preto, alebo ľudia sú hlúpi. Skrátka to neuniesli. Kapitalizmus je systémom kto z koho a nemá východisko. Smeruje do pekla. Jediná šanca je, že naše vnúčatá, tie malé deti, čo sa dnes rodia, to zachráni, ak je nepokazíme.

Aj keď ste známy tým, že si nedávate servítky cez ústa, v čase totality ste neboli nejakí rebeli a Elán nespieval nejaké protestné songy. To bol zámer?

Vždy sme spievali o tom, o čom sme chceli. Myslím, že naše psychologické postavenie proti tomu systému bolo vždy medzi riadkami našich textov čitateľné. Komunisti kontrolovali všetko, každé slovo, ale boli hloupí- mnohokrát nepochopili, že je niečo proti nim. Tí, ktorí boli tvrdšie, tie zakázali, alebo zavreli. Je to otázkou inteligencie, ako prežiť v útlaku. A najväčšou silou tejto kapely je práve inteligencie. A preto sme boli najslávnejšou kapelou za komunistov a sme aj dnes.

Viete si predstaviť, čo by s vami bolo, keby nepadol komunizmus?

My by sme sa mali rovnako dobre, ale tak normálne dobre. Tak, ako sa máme dnešných že máme čo do huby, máme kde prespať a sme slávni. To je celé.

Dnes nerozhoduje stranícka knižka, ale peniaze. Vy osobne sa cítite slobodnejší, než predtým?

Vnútorne som sa vždy cítil slobodný. Vnútra slobodný je ten, ktorý robí to, o čom si myslí, že je správne. Slobodných ľudí je málo, nech už je akýkoľvek systém.

Od revolúcie ubehlo 25 rokov. Čakal ste, že za tú dobu budeme na tom lepšie, alebo ste milo prekvapení?

Myslím, že sme tak, kde patríme. Chvalabohu, nie je to katastrofa. Väčšina ľudí má čo jesť a môže si robiť, čo chce. Ale, ako som uviedol, tento systém je nespravodlivý. Kapitalizmus má jedinú šancu, že tiež zažije perestrojku. Zatiaľ to tak bohužiaľ nevyzerá. Treba sa modliť, aby to dopadlo dobre.

Mnoho neistoty vnieslo momentálne napätie medzi Západom a Ruskom. Niektorí hovoria o začiatku novom studenej vojny.

zdroj: svobodnenoviny.eu

0Shares
Rozhovory