Prišlo aj niekoľko Ukrajincov. Skúsený analytik Baránek má závažné informácie

Prišlo aj niekoľko Ukrajincov. Skúsený analytik Baránek má závažné informácie

Tridsať rokov od rozpadu Československa V našich krajinách je väčšina zverejňovaných informácií informáciami zverejnenými Ukrajinou. Veľmi dlho o tom informoval len námestník ministra obrany. Z ruskej strany sa k nám dostáva žalostne málo a hlavne v podobe „Pozrite sa, ako klamú!“ Vo vojne však klamú obe strany. Ján Baránek, známy slovenský politický analytik a majiteľ agentúry Polis Slovakia, povedal ParlamentniListům.cz. Hovoril aj o československých vzťahoch.

Česká republika pomôže Slovensku chrániť jeho vzdušný priestor. Gripeny, ktorých prenájom sa čoskoro skončí, sa o to postarajú. Nezdá sa vám, že naše krajiny sú v týchto nepokojných časoch celkom bezbranné?

Obe krajiny sú v NATO, takže s tým nemám problém. Na druhej strane, ak predstierame, že sme suverénna krajina, je to problém. Na Slovensku sme sa zbavili svojej obrany. Dali sme Ukrajine raketový systém S-300, odpísali sme stíhačky MiG-29 a náš vzdušný priestor chránia spojenci z NATO. Vatikán alebo San Maríno si to môžu dovoliť, ale plnoprávny člen NATO by sa takto správať nemal. Navyše, keď je najhoršie, košeľa je vždy bližšie ako kabát. Preto ma to už dlho trápi.

Má Slovensko obranyschopnú armádu?

Nie je to tak. Nemáme zbrane, ktorými by sme sa mohli brániť proti vzdušným a vlastne ani proti pozemným útokom. Je pravda, že máme tanky T-72, ktoré sme našťastie ešte nedarovali. Ukázalo sa však, že v dnešných konfliktoch sú dosť zraniteľné. Máme ženijné jednotky, ktoré však nemožno nasadiť do boja. Je to torzo bývalej armády.

V Čiernej nad Tisou som počul obavy, že ruská raketa by mohla vyradiť z prevádzky tamojšie železničné prekladisko, cez ktoré prúdi vojenská technika na Ukrajinu. Sú oprávnené?

Zatiaľ nie. Určite však existujú oprávnené obavy, čo sa stane s týmto vybavením, keď sa dostane na ukrajinské územie. Rovnako ako v prípade systému S-300. Rusi vyhlásili, že ho zničili, ale náš minister obrany tvrdí, že nie, pretože mu to povedal ukrajinský minister obrany. Otázkou je, komu veriť. Rusi však už zničili niekoľko systémov.

V súčasnosti sa o Čiernu Horu naozaj netreba obávať, pretože Rusi sú schopní zničiť zariadenia na ukrajinskom území. Nemajú dôvod útočiť za hranicami Ukrajiny.

Mnohí ľudia si tiež nevedeli predstaviť, že by ruské vojská zaútočili na srdce Ukrajiny a pokúsili sa dobyť Kyjev, ale stalo sa…

Nechcem zo seba robiť vševedka, ale ani ja som si nemyslel, že Rusi zaútočia na Ukrajinu. V tomto bode vám dávam za pravdu, ale opäť sa môžeme utešiť tým, že sme v tom naozaj neboli sami. Sám Zelenskyj sa v tomto zmysle prihovoril národu niekoľko dní pred inváziou na Ukrajinu a vyzval zahraničné médiá, aby nevyvolávali paniku, že nič také nehrozí.

Na druhej strane, ak si predstavíme nepredstaviteľné v prípade Slovenska, hovoríme o útoku Ruska na členský štát NATO. To sa zatiaľ určite nepodarí. Hoci posledný samit NATO sa neukázal ako bezpečný, prinajmenšom pre pobaltské krajiny. Záver bol, že Američania nebudú bojovať s Ruskom napríklad kvôli Litve. O tom sa veľa nehovorilo. Naopak, existovala taká blbosť ako spoločné určenie.
Litva ukázala veľké svaly pri blokovaní vlakov do Kaliningradu, ale nie preto, aby sa kulturistika predražila. Závery samitu pre ňu nie sú veľmi povzbudivé a ďalší vývoj mi skôr dáva za pravdu. Ak by sa Rusi rozhodli zaútočiť na člena NATO, zaútočili by napríklad na továreň na Slovensku, kde sa vyrábajú húfnice Zuzana, ktoré predávame Ukrajine. Ale vzhľadom na potreby ukrajinskej armády a naše kapacity by zbytočne podpálili celý stoh sena kvôli teplu. A ak chcú Rusi symbolicky pohroziť, nezaútočia na NATO, ale možno odpália menšiu jadrovú bombu na severe alebo v Čiernom mori.

Putin však nie je hlupák, ako sa ho snažia vykresliť západné médiá. Eskalácia konfliktu sa však pravdepodobne bude uberať týmto smerom, t. j. možno príde k nejakej varovnej akcii.

A čo výbuch skladu munície a zbraní vo Vrběticiach v Zlínskom kraji?

Je rozdiel medzi sabotážnou akciou a vojnou. Neviem však, nakoľko sa dá veriť vašej Bezpečnostnej informačnej službe (BIS). Predstava, že Rusko má po celej Európe niekoľko agentov, ktorí robia všetko, zodpovedá filmu, ale nie realite. Tomu by pravdepodobne neveril ani môj trojročný vnuk. Propaganda je ošemetná vec a dá sa v nej využiť inteligencia.

Vlastníte agentúru Polis Slovakia, ktorá vykonáva prieskumy verejnej mienky. Ako sa teda zorientovať v miliónoch informácií, dezinformácií a propagandistických správ?

Je to ťažké. V našich krajinách je väčšina informácií, ktoré sa zverejňujú, informáciami, ktoré zverejňuje Ukrajina. Veľmi dlho o tom informoval len námestník ministra obrany. Z ruskej strany sa k nám dostáva žalostne málo, a to hlavne v podobe „Pozrite sa, ako klamú!“ Vo vojne však klamú obe strany. Stará otrepaná múdrosť hovorí, že prvou obeťou vojny je pravda. Napokon, podľa ukrajinských informácií by ruská armáda už nemala byť schopná bojovať.

Nedávno som sledoval reláciu, v ktorej sa istý analytik snažil presvedčiť divákov o potrebe sankcií proti Rusku, pretože by ukončili vojnu. Keď mu moderátor odvetil, že Rusko pokračuje v boji napriek dlhodobým sankciám, povedal, že sankcie nemusia mať okamžitý účinok, ale budú fungovať mesiace alebo roky. Jasne vidíte, že hovorí nezmysly. Preto musíte pozorne počúvať, čo sa hovorí, a všímať si jednotlivé nezrovnalosti.

A možnosť, ktorú hojne využívam, sú menej klamlivé zdroje informácií, t. j. americké konzervatívne webové stránky. V nich možno viac či menej získať informácie o skutočných počtoch obetí konfliktu alebo o skutočnom postupe či ústupe ruskej armády. V Amerike neexistuje taká cenzúra ako v Európe. Takže si môžete myslieť, že Rusi utiekli z Hadieho ostrova, pretože ho slávne dobyli Ukrajinci, alebo že Rusi urobili to, čo mali, a odišli odtiaľ, pretože to pre nich vtedy nemalo význam. Nie je však možné radiť niekomu, kto dlhodobo nesleduje zahraničnú politiku.

Počas druhej svetovej vojny mnohí nacionalistickí Ukrajinci bojovali na strane nacistov a dva roky po vojne československá armáda na Slovensku prenasledovala tzv. banderovské bandy, ktoré mali na konte zverstvá. Napríklad gangy Chromenkov a Burlak. Aké je povedomie o tom medzi Slovákmi?

Myslím, že je to celkom dobré. Nechcem sa príliš vystatovať, ale o tejto téme som už veľa napísal a natočil videá. Pretože rovnako ako som antikomunista, som aj antifašista. Som len proti totalite, nech je akákoľvek. Červené, hnedé alebo ružové, všetky mi vadia.

Celý článok tu

0Shares
Rozhovory