Skúsený cestovateľ hrozí: Migrácia? Európa nie je schopná sa brániť. Je najzraniteľnejšia v histórii. A Greta? Tá by mala plakať nad mladými

Skúsený cestovateľ hrozí: Migrácia? Európa nie je schopná sa brániť. Je najzraniteľnejšia v histórii. A Greta? Tá by mala plakať nad mladými

Zelený pred časom napísal výzvu všetkým mladým, ktorí po svete demonštrujú za zlepšenie klímy. „To musíte zaistiť vy, vážení mladí, protestovanie je nanič a vy ste navyše zvyknutí, že máte stále na niečo nárok. Že buchnete po stole, ja chcem toto, ja chcem tamto. Žiadne také nároky nemáte, čo si neurobíte, to nemáte,“ napísal.

Mladí si podľa Zeleného zvykli z tohto bohatstva ukrajovať, a tak im tiež odkazuje: „Žiadne štipendium, vziať batôžtek, makať, zarobiť si a potom študovať.“

Ako poznamenal, medzi mladými asi veľmi populárny nie je.

„Ja im na jednej strane verím. Ako mladí majú právo takzvane na všetko. Búriť sa, to je skvelé. S tým ja úplne súhlasím. Búriť sa, bojovať na barikádach a všade, lenže niekedy by sa mali trochu zamyslieť, že práve ich nedostatok skúseností ich zavádza na slepú cestu. A tá slepá cesta je z toho, že nemajú prehľad, nemajú informácie o tom, že vlastne ten svet vyzerá trochu inak, ako si ho oni predstavujú. Oni tým, ako spohodlneli, tým, ako majú všetko, tak si myslia, že všetko funguje len na rozkaz, ako že to bude. A netušia, že ten svet je veľmi komplikovaný, a ja by som im vždy všetkým prial a tiež všetkým politikom, aby sa zobrali, vzali si batoh na chrbát a išli niekam do džungle, na koniec sveta. Aby poznali, čo to je život a čo to znamená bojovať o ten život,“ pokračoval Zelený.

A čo si myslí o švédskej aktivistke Grete Thunbergovej? „Ja jej nechcem brať jej záujem, ale aj tak si myslím, že plače na zlom hrobe,“ odvetil Zelený. Podľa neho by mala plakať nad mladými a hovoriť im, aby si nepriali na Vianoce mobil. „Jednoducho povedané, presne tak,“ uviedol.

Každý by mal podľa Zeleného začať u seba, bez ohľadu na to, čo sa okolo deje. „My si musíme uvedomiť, že každá kvapka robí to more,“ povedal Zelený, podľa ktorého sa dnešným konzumným spôsobom života rúti ľudstvo do záhuby.

Ako ďalej uviedol, beloch počíta, že je vládcom celého sveta. „On si ten svet rozdelil pred tými niekoľkými storočiami a stále si myslí, že má právo dolovať, má právo vyrúbavať, má právo byť chamtivý, a takto to naučil tých ľudí, že my všetci sme naučení, že musíme mať stále viac a viac… Je to v tom, že my chceme už to, aby sa naši deti mali lepšie ako my. A už aj to je trošku scestné, pretože tá cesta nevedie do nekonečna,“ doplnil.

Zelený dáva ľuďom za vzor Indiánov, a to pre ich vzťah k prírode. Indiáni sa nikam neponáhľajú, nič nechcú. Tragédia vraj je, čo sme ich naučili, že už tiež, kde civilizácia prenikla, majú mobily a všetko. „Ale keď idem hlbšie do džungle, tak vidím, akí sú spokojní s tým, čo majú,“ podotkol.

„Prirodzené nie je dobývať svet, ale pokoriť sa mu,“ myslí si Zelený.

„Tam sa musí každý o to, že bude dospelý, nejakým spôsobom zaslúžiť. Že niečo vydrží. A nie je to len fyzické, sú to aj duchovné skúšky. A my práve preto, že každý z nás bez toho, aby sa zaslúžil, sa stane dospelým, a preto tá naša spoločnosť tak vyzerá. Ktokoľvek sa môže stať dospelým, ktorýkoľvek idiot, ktorýkoľvek hlupák sa môže stať. On sa nezaslúži o to byť dospelý. A to je tiež to zásadné,“ povedal zostra Zelený. Medzi Indiánmi musia všetci prejsť do dospelosti.

Záverom potom Zelený hovoril o migrácii, keď podľa jeho slov nie je Európa schopná sa brániť. „Už preto, že nemajú tie prechodové rituály. Že každý sa môže stať dospelým, každý je spohodlnelý tým naším bohatstvom,“ uviedol Zelený.

Myslí si tiež, že Európa je najviac zraniteľná, aká vo svojej histórii bola. „Pretože čím viac si myslíme, že sme mocnejší a silnejší, tým viac sme zraniteľnejší. Pozrime sa do celej histórie. Tam sa tie katastrofy začali, práve keď si boli istí svojou silou a mocou. A my si tiež myslíme, že sme jednoducho nezničiteľní. Tým, že máme nesmierne sofistikovanú ekonomiku, technológiu, ale práve to je to nebezpečenstvo. Že sme si príliš istí. A pretože tá Európa alebo tí Európania sa nedobre zapísali na celom svete, tak to teraz dostávajú naspäť,“ pokračoval.

Prisťahovalci, ktorí už v Európe našli svoje miesto, sú podľa Zeleného rizikom.

„Pretože tu ide o to, aby sa adaptovali na tú kultúru, a keď nechcú, keď a priori nechcú, no tak to niečo vypovedá. Keď prídem kamkoľvek… Musel som sa vždy prispôsobiť. Musel som prijať ich spôsob života. A potom ma všade prijali a všade som sa dostal aj do rodiny. Ale keď sa ja a priori nechcem prispôsobiť, no tak tam nemám čo robiť,“ dodal Zelený.

zdroj: parlamentnelisty.sk

0Shares
Rozhovory Svet