Ako vlastne šialený vedec Vladimír Demikhov vyrobil dvojhlavého psa. A čo sa chystá v Číne je poburujúce

Ako vlastne šialený vedec Vladimír Demikhov vyrobil dvojhlavého psa. A čo sa chystá v Číne je poburujúce

Aj keď je ťažké uveriť, že sovietsky vedec Vladimir Demikhov skutočne vyrobil dvojhlavého psa, tieto surrealistické fotografie sú toho dôkazom.

Ak bude sovietsky lekár Vladimir Demikhov nazývaný šialeným vedcom, môže to byť v rozpore s jeho prínosom pre svet medicíny, ale niektoré jeho radikálne experimenty tomuto názvu určite zodpovedajú. Prípadový príklad – aj keď sa to môže javiť ako mýtus, propaganda alebo prípad fotoshopovanej histórie – v päťdesiatych rokoch minulého storočia Vladimír Demikhov vytvoril dvojhlavého psa.

Už pred vytvorením svojho dvojhlavého psa bol Demikhov priekopníkom v transplantológii – tento výraz dokonca vytvoril. Po transplantácii niekoľkých životne dôležitých orgánov medzi psami (jeho obľúbené experimentálne subjekty) sa zameral, uprostred mnohých kontroverzií, na otázku, či by mohol posunúť veci ďalej: Chcel štepiť hlavu jedného psa na telo iného, ​​úplne neporušeného psa. Píše portál ATI.

Laboratórni asistenti Vladimíra Demikhova po operácii kŕmia dvojhlavého psa vyrobeného z Brodyagy a Shavky. Bettmann foto Gety Images

Od roku 1954 Demikhov a jeho spolupracovníci začali s touto operáciou 23-krát, s rôznou mierou úspechu. Dvadsiaty štvrtýkrát, v roku 1959, nebol najúspešnejším pokusom, bol však najviac medializovaný a v časopise LIFE sa objavil článok a sprievodné fotografie. Toto je teda dvojhlavý pes, ktorého si história pamätá najviac.

Pre túto operáciu si Demikhov vybral dva subjekty, jeden veľkého zatúlaného nemeckého ovčiaka, ktorý Demikhov pomenoval Brodyaga (rusky „tramp“) a menší pes menom Shavka. Brodyaga by bol hostiteľským psom a Shavka dodávala sekundárnu hlavu a krk.

Keď bola Shavkova dolná časť tela amputovaná pod prednými končatinami (udržala si srdce a pľúca spojené až do poslednej minúty pred transplantáciou) a zodpovedajúci rez na Brodyagovom krku, kde sa mohla Shavkova horná časť tela pripevniť, zvyšok tvorila hlavne vaskulárna rekonštrukcia – okrem pripevnenia stavcov. psov s plastovými šnúrkami, to znamená.

Vďaka bohatým skúsenostiam tímu operácia trvala iba tri a pol hodiny. Po resuscitácii dvojhlavého psa obe hlavy počuli, videli, cítili a prehltli. Aj keď Shavkova transplantovaná hlava mohla piť, nebola spojená s Brodyagovým žalúdkom. Všetko, čo vypila, pretieklo cez vonkajšiu trubicu a na podlahu.

Nakoniec tento dvojhlavý pes žil iba štyri dni. Keby sa žila v oblasti krku náhodou nepoškodila, mohla žiť ešte dlhšie ako najdlhšie žijúci Demikhovov dvojhlavý pes, ktorý prežil 29 dní.

Aj keď odložíme smrť psích jedincov, morálne dôsledky Demikhovovho experimentu sú zložité. Táto transplantácia hlavy, na rozdiel od niektorých jeho ďalších pokrokov v oblasti transplantológie, nemala žiadne reálne aplikácie. Napriek tomu pre psy mali určite veľmi skutočné dôsledky.

Avšak, ako to všetko poburuje, transplantácia hlavy nebola pre 50. roky ani taká radikálna. Už v roku 1908 sa o rovnaký pokus pokúsili francúzsky chirurg Dr. Alexis Carrel a jeho partner, americký fyziológ Dr. Charles Guthrie. Ich dvojhlavý pes spočiatku vykazoval dobrú nádej, ale rýchlo sa zhoršil a do niekoľkých hodín bol utratený.

Taliansky neurochirurg Sergio Canavero dnes verí, že transplantácie hlavy budú vo veľmi blízkej budúcnosti realitou. Úzko sa podieľa na prvom ľudskom pokuse, ktorý sa má uskutočniť v Číne, kde je menej lekárskych a etických predpisov. Canavero minulý rok uviedol: „Majú prísny harmonogram, ale čínsky tím tvrdí, že sú pripravení to urobiť.“

0Shares
Šokujúce Zaujímavosti