Francúzska rada povolila nosenie islamských burkínových plaviek napriek značnému odporu

Francúzska rada povolila nosenie islamských burkínových plaviek napriek značnému odporu

„Chceme, aby sa ženy a muži obliekali tak, ako chcú,“ tvrdí starosta Grenoble Éric Piolle.

Rada vo francúzskom meste Grenoble uvoľnila svoje pravidlá týkajúce sa plaviek v štátnych bazénoch a povolila ženám nosiť jednodielne burkiny obľúbené niektorými moslimami a zároveň umožnila ženám odhaliť svoje prsia.

Kontroverzné rozhodnutie oznámené v pondelok pravdepodobne znovu rozdúcha diskusiu o tolerancii voči náboženskému oblečeniu v celej krajine.

Starosta Grenobľa Éric Piolle prišiel s návrhom na povolenie burkín a len tesne presadil návrh, ktorý prešiel s 29 hlasmi proti 27 proti po viac ako dvoch hodinách spornej rozpravy v rokovacej sále rady.

Uvoľnenie pravidiel sa bude vzťahovať aj na mužov, ktorí teraz môžu prísť do bazéna vo voľných šortkách, pričom predtým mohli nosiť len priliehavé plavky.

„Chceme, aby sa ženy a muži obliekali tak, ako chcú,“ povedal Piolle pre televíznu stanicu RMC.

Šéf regiónu Auvergne-Rhône-Alpes Laurent Wauquiez už varoval, že mesto by mohlo prísť o verejné financie kvôli povoleniu islamských plaviek.

Bývalý starosta Alain Carignon si myslí, že takéto dôležité rozhodnutie by malo vzísť z referenda.

„Som presvedčený, že to, čo pán Piolle obhajuje, by viedlo našu krajinu do slepej uličky,“ povedal Wauquiez začiatkom mája a obvinil starostu z „uzatvárania dohôd s politickým islamom“ s cieľom zabezpečiť si priazeň moslimských voličov.

Nosenie náboženských symbolov na verejnosti je vo Francúzsku veľmi citlivou otázkou, najmä vzhľadom na dôraz kladený na odluku cirkvi od štátu. V roku 2011 sa krajina stala prvým európskym štátom, ktorý prijal zákon zakazujúci nosenie náboženských symbolov na verejnosti vrátane závojov a šatiek.

0Shares
Šokujúce Správy Svet