Horor v Etiópii

Horor v Etiópii

V častiach etiópskej oblasti Tigray ľudia dnes niekoľko dní jedia iba zelené listy. V zdravotnom stredisku minulý týždeň zomrela od hladu matka a jej novorodenec s hmotnosťou iba 1,7 kila. V každom okrese z viac ako 20, kde pracuje jedna skupina pomoci, obyvatelia zomreli od hladu.

OSN niekoľko mesiacov varovala pred hladomorom v tomto zapadnutom kúte severnej Etiópie a označila ho za najhoršiu krízu hladu na svete za posledné desaťročie. Interné dokumenty a správy svedkov teraz odhaľujú prvé úmrtia hladom od čias, keď etiópska vláda v júni uvalila to, čo OSN nazýva „de facto blokádou humanitárnej pomoci“. Píše portál AP.

Nútené hladovanie je najnovšou kapitolou konfliktu, v ktorom boli etnickí Tigrayania masakrovaní, znásilňovaní gangmi a vyhnaní. Mesiace po spálení plodín a obnažení komunít nastal nový druh smrti.

„Zabíjate ľudí,“ pripomenul Hayelom Kebede, bývalý riaditeľ Tigrayovej vlajkovej lode Ayder Referral Hospital, ktorý tento mesiac v telefonáte informoval etiópske ministerstvo zdravotníctva. „Povedali:‚ Áno, dobre, postúpime to predsedovi vlády. ‘Čo môžem urobiť? Len plačem. “

S agentúrou Associated Press sa podelil o fotografie niektorých z 50 detí, ktoré dostávajú „veľmi intenzívnu starostlivosť“ kvôli podvýžive, čo sú prvé podobné zábery, ktoré z Tigraya vznikli po niekoľkých mesiacoch. V jednom malé dieťa s vystrašene vyzerajúcimi očami hľadí priamo do kamery, v nose má napájaciu trubicu a vo výraznej dutine hrdla mu leží ochranný amulet.

Lekári takmer došli a zamestnanci nemocnice nedostali od júna žiadne výplaty, povedal Hayelom. Podmienky inde pre 6 miliónov ľudí Tigraya sú často horšie.

0Shares
Šokujúce