Mimoriadny objav! Líšky šíria smrteľné ochorenie, lesné plody poriadne umývajte

Mimoriadny objav! Líšky šíria smrteľné ochorenie, lesné plody poriadne umývajte

Ochutnávanie lesných plodov je síce lákavé, no na druhej strane predstavuje riziko nákazy nebezpečným ochorením, ktoré, ak sa nelieči, môže sa skončiť smrťou. Šíria ho najmä líšky, v ktorých výkaloch sa nachádzajú vajíčka líščej pásomnice.

Lesné čučoriedky, brusnice, maliny a jahody neobľubujú len ľudia, sú dôležitou zložkou potravy aj pre zvieratá, napríklad líšky. Ich výkaly môžu lesné plody infikovať smrteľným ochorením.

Ochorenie sa vyskytuje najmä na severe Slovenska, ktoré má chladnejšiu klímu a vajíčka parazitov jej vytrvalo odolávajú. Echinokokózu u človeka nespôsobujú len líšky, parazity sa môžu preniesť aj z vlka dravého, jazveca, mačiek alebo domácich psov.

„Echinokokóza je parazitárne ochorenie človeka spôsobené parazitom Echinococcus multilocularis alebo Echinococcus granulosus, patriace medzi pásomnice. Nákaza sa vyskytuje celosvetovo, hlavne v oblastiach s chladnou klímou,“ informovala Iveta Triznová hlavná hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši, pod ktorý spadajú okresy Liptovský Mikuláš a Ružomberok.

Čítajte viac: myliptov

0Shares
Šokujúce