Opičie kiahne zabili v Španielsku už druhého človeka! Nové znepokojujúce informácie. Čísla ukazujú, kto je najčastejšie chorý

Opičie kiahne zabili v Španielsku už druhého človeka! Nové znepokojujúce informácie. Čísla ukazujú, kto je najčastejšie chorý

Španielsko je prvou krajinou v Európe a druhou krajinou na svete mimo Afriky po Brazílii, kde sa našiel mŕtvy človek nakazený vírusom opičích kiahní, informujú nemecké noviny RND.

Ministerstvo zdravotníctva v Madride vo svojej nedávnej správe uviedlo, že v krajine bolo doteraz potvrdených 4 298 prípadov ochorenia, čím sa krajina dostala na prvé miesto v Európe z hľadiska počtu registrovaných prípadov. 120 nakazených osôb je hospitalizovaných.

Približne 3 500 zo 4 298 doteraz potvrdených prípadov sa týkalo mužov, ktorí mali pohlavný styk s inými mužmi. Ostatní infikovaní muži boli heterosexuáli. Ministerstvo uviedlo, že u žien bolo zistených len 64 prípadov.

Španielske zdravotníctvo v súčasnosti podáva 5 300 vakcín proti opičím kiahňam, ktoré získalo v rámci programu EÚ na ich nákup. Zdravotnícki úradníci tvrdia, že to nestačí na pokrytie rizikových skupín očkovaním, uvádza denník Stern.

Hlavné ohnisko je u mužov
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus minulý týždeň uviedol, že medzi odborníkmi existuje spor o to, ako hodnotiť situáciu s opičími kiahňami. WHO však 23. júla vyhlásila celosvetový stav núdze v súvislosti s touto chorobou.

„Hoci vyhlasujeme stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu, zatiaľ ide o epidémiu, ktorá je zameraná predovšetkým na mužov, ktorí majú sex s mužmi, najmä na tých, ktorí majú viacero sexuálnych partnerov,“ zdôraznil šéf WHO.

Opičie kiahne sú zriedkavé zoonotické vírusové ochorenie, ktoré sa zvyčajne vyskytuje v západnej a strednej Afrike. Príznaky zahŕňajú horúčku, bolesť hlavy a kožnú vyrážku, ktorá sa začína na tvári a šíri sa na zvyšok tela. Príznaky zvyčajne vymiznú po dvoch až troch týždňoch. V 70 krajinách bolo nedávno potvrdených najmenej 14 000 prípadov opičích kiahní vrátane piatich úmrtí v Afrike.

Zdroj: RNDStern

0Shares
Šokujúce Zdravie