Profesor Krčméry očakáva štvrtú vlnu pandémie už začiatkom nového roka!

Profesor Krčméry očakáva štvrtú vlnu pandémie už začiatkom nového roka!

Odborník predpodkladá, že epidemická situácia na Slovensku sa výrazne zhorší po vianočných sviatkoch.

 

Profesor Vladimír Krčméry predpokladá, že štvrtá vlna udrie skôr, ako sa spoločnosť stihne vysporiadať s aktuálnou treťou vlnou pandémie. Ako uviedol skúsený infektológ v televízii TA3, ďalšiu vlnu pandémie očakáva už začiatkom nového roka. Informoval o tom Hlavnydennik.sk.

 

Očkovanie treťou dávkou

V rozhovore opätovne zdôraznil nevyhnutnosť zvýšiť počet zaočkovaných obyvateľov a preočkovať rizikové skupiny treťou dávkou vakcíny, pretože im nebezpečne klesajú hladiny protilátok v tele. Na mysli mal najmä seniorov a ľudí s oslabenou imunitou.

„Musíme v priebehu dvoch až troch mesiacov zaočkovať treťou dávkou tých, u ktorých už doznieva hladina protilátok a aktivita bunkovej imunity. Rizikovým skupinám, učiteľom, zdravotníkom, DSS seniorom. Inak by mohlo dôjsť k fenoménu tzv. otvorených nožníc, kedy paradoxne s pribúdajúcimi zaočkovanými prvou dávkou, bude nárast infekcií v dôsledku infikovaných zaočkovaných počas minulej zimy,“ uviedol Krčméry.

 

Ak však budú Slováci a Slovenky aj naďalej odmietať vakcináciu, bude rapídne narastať počet infikovaných nemocnice budú zapĺňať covidoví pacienti.

Obdobie po Vianociach

Odborník zdôraznil, že príchodom štvrtej vlny budeme potrebovať vo zvýšenej miere aj strážcov zákona, aby dohliadali na dodržiavanie opatrení na základe COVID automatu či pri kontrole na hraniciach.

 

„Prvé dva januárové týždne môže dôjsť k štvrtej vlne delta, lebo sa končia dovolenky a prázdniny, a zvýši sa veľmi mobilita,“ vysvetlil profesor. S aktuálnymi sviatkami nepredpokladá výrazný nárast nových prípadov.

 

Hovorí, že ak ľudia dodržia odporúčania konzília, vyhnú sa vysokej koncentrácii neznámych ľudí, pri cestovaní uprednostnia auto, rúška budú nosiť aj na cintoríne a vyhnú sa rodinným návštevám nezaočkovaných, nemusí sa to nevyhnutne odraziť na počtoch novo infikovaných.

Tiež vysvetlil, že tretia dávka je tzv. boosterom alebo inak povedané novou dávkou v ďalšom očkovacom období. Prízvukoval, že by bol veľmi nerád, ak by spoločnosť vnímala preočkovanie treťou vakcínou za akési nenaplnenie očakávaní, pretože to nie je pravda.

 

„Pred rokom sme jasne formulovali, že v histórii väčšina prvých vakcín zohráva zdanlivo dočasnú, o to dôležitejšiu úlohu,“ uzavrel.

zdroj: netky.sk

0Shares
Slovensko Šokujúce