Taliansky premiér Silvio Berlusconi obhajoval inváziu Vladimíra Putina na Ukrajinu a uviedol, že ruský vodca bol „zatlačený“ do konfliktu

Taliansky premiér Silvio Berlusconi obhajoval inváziu Vladimíra Putina na Ukrajinu a uviedol, že ruský vodca bol „zatlačený“ do konfliktu

85-ročný Berlusconi uviedol, že ruské jednotky mali nahradiť vládu „slušnými ľuďmi“ a potom odísť.

Trojnásobný taliansky premiér je dlhodobým spojencom ruského prezidenta.

Očakáva sa, že tento víkend sa jeho strana ujme moci ako súčasť pravicovej koalície vo všeobecných voľbách v Taliansku.

Príbeh, podľa ktorého ukrajinská vláda zabíjala rusky hovoriacich ľudí na východe krajiny, vytvorili médiá v Moskve, povedal pán Berlusconi pre taliansku televíziu.

Povedal, že spravodajstvo, ktoré presadzujú separatistické sily a nacionalistickí politici v ruskej vláde, nedalo pánovi Putinovi inú možnosť, ako začať obmedzenú inváziu.

„Putin bol tlačený ruským obyvateľstvom, jeho stranou a jeho ministrami, aby vymyslel túto špeciálnu operáciu,“ povedal.

„Vojaci mali vstúpiť, dostať sa do Kyjeva o týždeň, nahradiť Zelenského vládu slušnými ľuďmi a o týždeň neskôr sa vrátiť,“ dodal pán Berlusconi.

„Namiesto toho našli nečakaný odpor, ktorý bol potom živený zbraňami všetkého druhu zo Západu.“

Pán Berlusconi je už dlho obdivovateľom pána Putina, keď sa v roku 2012 pripojil k vtedajšiemu premiérovi na lyžovačke v ruskom meste Soči.

V apríli však odsúdil inváziu a uviedol, že je „hlboko sklamaný a zarmútený“ správaním pána Putina, pričom dodal, že „masakre civilistov v Buche a ďalších lokalitách sú skutočnými vojnovými zločinmi“.

„Vojna na Ukrajine je špičkou ľadovca konfliktu zameraného na pretvorenie svetového poriadku,“ povedala začiatkom tohto mesiaca. „Takže musíme bojovať v tejto bitke.“

0Shares
Šokujúce