Taliban vyzýva na veľké stretnutie vedcov, ktoré by sa mohlo zaoberať afganským zákazom školskej dochádzky pre dievčatá

Taliban vyzýva na veľké stretnutie vedcov, ktoré by sa mohlo zaoberať afganským zákazom školskej dochádzky pre dievčatá

Veľké zhromaždenie afganských kmeňových starších a náboženských učencov, ktoré sa začína dnes, by mohlo diskutovať o rozhodnutí Talibanu zakázať dievčatám starším ako 12 rokov chodiť do školy.

Afganskí komentátori opisujú stretnutie, ktoré sa má konať v kampuse Kábulskej polytechnickej univerzity, ktoré sa začína ako loya jirga alebo veľké zhromaždenie, ako napríklad stretnutie hodnostárov v roku 2002, ktoré formovalo budúcnosť krajiny po tom, ako Spojené štáty pomohli povstalcom zvrhnúť predchádzajúci režim Talibanu.

Taliban však zatiaľ nepoužil tento termín, ktorý označuje inkluzívnu stáročnú inštitúciu, namiesto toho ho označil za „veľké stretnutie“ náboženských učencov, aby diskutovali o mnohých bližšie nešpecifikovaných národných otázkach. Afganské médiá opísali stretnutie stoviek prevažne protalibanských osobností počas troch dní, ktoré sa začína v stredu.

„Veľký počet náboženských učencov z vedenia Islamského emirátu trval na konaní zhromaždenia,“ napísal na Twitteri hovorca Talibanu Zabiulláh Mudžáhid.

„Vedenie Islamského emirátu tiež prijalo ich žiadosť a čoskoro sa v Kábule uskutoční veľké zhromaždenie učencov. Z každej provincie a okresu sa zúčastní veľký počet náboženských učencov a kmeňových vodcov.“

Taliban, sieť ultrakonzervatívnych sunnitských moslimských a prevažne etnických paštúnskych ozbrojených skupín, prevzal kontrolu nad Afganistanom v auguste minulého roka v ohromujúcej ofenzíve, keď sa sily vedené Spojenými štátmi stiahli a ukončili 20-ročnú misiu na stabilizáciu vojnou spustošenej krajiny.

Čelia medzinárodnej izolácii, ktorá sa zvýšila až po tom, čo skupina začala zavádzať tvrdé opatrenia proti dievčatám, ktoré chcú navštevovať školu, a ženám, ktoré sa snažia pracovať. Takzvaný Islamský emirát Afganistan je tiež pod paľbou kritiky za to, že nedokázal vpustiť do mocenských pozícií členov z ne-paštúnskej plurality krajiny vrátane etnických Tadžikov, Hazarov a Uzebčanov.

Niektorí špekulujú, že zhromaždenie by mohlo byť spôsobom, ako vtiahnuť členov iných komunít do záhybu a zvrátiť rozhodnutia o vzdelávaní dievčat, ktoré urobili z Talibanu globálneho vyvrheľa. K dnešnému dňu ani jedna krajina oficiálne neuznala vládu v Kábule.

„Je možné, že na tomto stretnutí sa môže rozhodnúť o znovuotvorení dievčenských škôl – či dievčatám povoliť chodiť do školy alebo nie,“ povedal pre afganský tolo news politický analytik Ahmad Munib Rasa.

Izolácia krajiny zhoršila veľké potravinové a zdravotné krízy, ktoré nasledovali po vlaňajšom stiahnutí medzinárodných síl. Zemetrasenie s magnitúdou 6,1, ktoré zasiahlo provinciu Paktika 22. júna, si vyžiadalo viac ako 1000 obetí na životoch a poukázalo na intenzívne zúfalstvo obyvateľstva.

„Bezprostredné potreby zachraňujú život: voda, prístrešie, jedlo a prístup k núdzovej zdravotnej starostlivosti,“ uvádza sa v správe Medzinárodnej organizácie pre migráciu(IOM). Tieto potreby sa zintenzívnili, pretože oblasť bola už pred zemetrasením horúcim miestom pre potravinovú neistotu a choroby prenášané vodou.“

Západní diplomati už niekoľko mesiacov hovoria, že Taliban mal takéto stretnutie v práci. Bývalý prezident Hamid Karzai od apríla volá po loya jirga.

0Shares
Šokujúce