USA tvrdia, že v ruských predajniach sa šíria „dezinformácie“ vakcíny Pfizer a Moderna proti COVID-19

USA tvrdia, že v ruských predajniach sa šíria „dezinformácie“ vakcíny Pfizer a Moderna proti COVID-19

USA identifikovali tri online publikácie vydané ruskými spravodajskými službami, ktoré sa podľa nich snažia podkopať vakcíny COVID-19 vyrobené spoločnosťami Pfizer a Moderna, uviedla v nedeľu hovorkyňa ministerstva zahraničia.

Tieto predajne „šíria mnoho druhov dezinformácií vrátane vakcín Pfizer a Moderna, ako aj medzinárodných organizácií, vojenských konfliktov, protestov a akýchkoľvek rozporuplných tém, ktoré môžu zneužiť,“ uviedla hovorkyňa.

Wall Street Journal (WSJ) prvýkrát informoval o identifikácii údajnej kampane v nedeľu. Hovorca Kremľa poprel americké tvrdenie, že Rusko šíri nepravdivé informácie o vakcínach na WSJ.

Ruské veľvyslanectvo vo Washingtone nereagovalo okamžite na žiadosť o vyjadrenie.

Rusko schválilo svoju vakcínu Sputnik V v auguste, ešte pred začiatkom rozsiahleho pokusu, s tým, že je prvou krajinou, ktorá tak urobila pre výstrel COVID-19. Recenzované pokusy o mesiace neskôr preukázali, že je takmer 92% účinný v boji proti vírusu.

Spoločnosť Pfizer so sídlom v New Yorku a nemecká spoločnosť BioNTech vyrobili prvú vakcínu povolenú v Spojených štátoch, ktorú regulačné orgány schválili v decembri. Druhá, ktorú vyrobila spoločnosť Moderna so sídlom v Massachusetts, bola autorizovaná neskôr v tom mesiaci. Infomruje agentúra Reuters.

Globálne centrum pre angažovanosť ministerstva zahraničia, ktoré bolo zriadené na boj proti propagandistickým a dezinformačným kampaniam, identifikovalo tieto tri odbytiská, uviedla hovorkyňa.

Zistilo sa, že spravodajský front je riadený ruskou federálnou bezpečnostnou službou. Program New Eastern Outlook a Oriental Review riadi a kontroluje ruská zahraničná spravodajská služba.

Štvrté centrum, Rebel Inside, kontrolované ruskou armádou, bolo tiež pomenované centrom, ale je vo veľkej miere nečinné, uviedla hovorkyňa.

„Ministerstvo bude naďalej odhaľovať hanebné aktivity Ruska online,“ dodala. „Budeme tiež pokračovať v úzkej spolupráci s našimi spojencami a partnermi s cieľom poskytnúť globálnu odpoveď na boj proti dezinformáciám.“

0Shares
Šokujúce Veda a technika