V Katare je za znásilnenie potrestaná znásilnená žena – trestom je väzenie aj bičovanie

V Katare je za znásilnenie potrestaná znásilnená žena – trestom je väzenie aj bičovanie

Dnes sa opäť pozrieme na jednu z mnohých zvrátených islamských zvyklostí, založených na presnom praktizovanie práva šaría. Ako sami viete, tak na súde má slovo ženy len polovičnú hodnotu ako slovo muža, takže ak znásilnená žena násilníka zažaluje a ten tvrdí, že sex bol dobrovoľný, tak sa automaticky verí muži. U hromadného znásilnenia je to ešte horšie, do úvahy sa neberie veľakrát ani fakt, že je po znásilnení žena zranená. Bolo to predsa dobrovoľné, pretože to povedal muž …

Zo všetkých nespravodlivosťou, ktorým ženy v Katare čelia, sa táto určite radí medzi najodpornejší.

Objavilo sa mnoho prípadov, keď boli muži vzatí za slovo a tvrdili, že sex bol dobrovoľný, takže žena čelí obvineniu zo sexu mimo manželstva. Tresty za trestný čin „zina“ – akýkoľvek akt nedovoleného styku – zvyčajne zahŕňajú rok vo väzení, a ak je žena moslimka, až 100 rán bičom. Píše portál Necenzurovanapravda.cz.

„Katar je bezpečná krajina, majstrovstvá sveta – ako u každej veľkej udalosti – však nevyhnutne zaznamená nárast prípadov sexuálneho násilia a je tu riziko, že sa ženy, prípadne futbalové fanúšičky z iných krajín, stanú dvojitými obeťami,“ povedala Rothna Begumová, ktorá na praktiky Katare upozorňuje.

„Podpora obetí sexuálneho násilia navyše neexistuje. Je to veľmi znepokojujúce. “

Približne v čase, keď Katar začal lobovať za práva na majstrovstvá sveta, sa príbehy o ženách trestaných podľa zákonov ziny prestali objavovať v štátnych novinách. Od tej doby sa Katar snaží cenzurovať všetko, čo by mohlo predstavovať negatívny obraz krajiny.

V marci správa organizácie Human Rights Watch upozornila na diskrimináciu prostredníctvom systému mužského opatrovníctvo, ktorý od žien vyžaduje súhlas muža (otca, brata, manžela) s manželstvom, štúdiom alebo cestovaním. Uvádza, že katarskej ženy čelia hlbokej diskriminácii takmer vo všetkých aspektoch ich života. Príkladov je veľa. Britka opustená svojim katarskými manželom povedala, že sa nemôže vrátiť do Veľkej Británie so svojimi deťmi, pretože bývalý muž jej odmieta dať súhlas.

Žena, ktorá žije v Dohe, povedala: „Spoločnosť a zákon sú na jeho strane. Vždy to zvýhodňuje muža, ale počas nášho manželstva bol urážlivý a mlátil ma pre každú maličkosť. Nevidel ma ani deti roky, ale stále na mňa uplatňuje túto moc. Som tu uväznená. Snažila som sa rozviesť, ale bolo to zamietnuté. Keby som išla na letisko so svojimi deťmi, zatkli by ma.

V roku 2019, Noof al-Maadeed, vtedy 21, utiekla z Kataru po rokoch domáceho násilia. Hovorila, že jej bolo dovolené chodiť len do školy a späť.

Slobodné ženy mladšie ako 25 rokov nemôžu cestovať do zahraničia bez povolenia ich mužského opatrovníka. Ale Maadeed vzala otcov telefón a použila ho na spracovanie povolenie k výjazdu, potom vyliezla z okna spálne a išla na letisko. Odletela na Ukrajinu a potom do Veľkej Británie, kde požiadala o azyl.

Ženy tiež čelia diskriminácii, keď sa snažia získať prístup k zdravotnej starostlivosti. Jedna žena tvrdila, že štátna ženská nemocnice v Dohe vyvesila plagát, ktorý ženám radil, že ak sú slobodné a potrebujú navštíviť gynekológa, potrebujú povolenie svojho otca. Ak sú vydaté, musia predložiť sobášny list a občiansky preukaz manžela.

Anonymne lekár povedal výskumníkom, že ak je žena tehotná alebo príde na potrat alebo niečo súvisiaceho s tehotenstvom, zvyčajne potrebuje potvrdenie, že je vydatá alebo rozvedená.

V niekoľkých šokujúcich prípadoch v minulom roku boli cestujúci leteckých spoločností – vrátane 13 Austrálčaniek – podrobené otrasným interným vyšetrením katarských úradníkov, ktorí sa snažili nájsť ženu, ktorá opustila svoje novonarodené dieťa na letisku v Dohe.

Ženský futbal, aj keď existuje, tu zrovna nevzkvétá. Kým katarský národný ženský tím vznikol s patričnými fanfárami v roku 2010 (napodiv len dva mesiace predtým, ako krajina získala práva hostiť majstrovstvá sveta v roku 2022), sedem rokov už nie je aktívny.

K tomu len dodávam, že na MS by tak zrejme nemali jazdiť ako ženy, tak homosexuáli. Prípadne znásilnená európska fanúšička môže skončiť v katarskej väzení a homosexuál – podľa práva šaríja – zhodený zo strechy najvyššej budovy …

0Shares
Šokujúce