Welt: Merkelová žiada európske krajiny, aby odovzdali svoju suverenitu EÚ!

Welt: Merkelová žiada európske krajiny, aby odovzdali svoju suverenitu EÚ!

Angela Merkelová predniesla reč o potrebe poskytnúť Európskej únii v budúcnosti viac právomocí, uviedol nemecký denník Die Welt. Je zrejmé, že sa kritikom EÚ zježia vlasy.

Kancelárka najmä zdôraznila, že európske krajiny by mali byť pripravené zveriť svoju suverenitu záujmom EÚ, aj keď organizovane a po schválení národnými parlamentmi.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macrona sa zhodujú v tom, že EÚ by mala v budúcnosti získať viac právomocí, čo vyžaduje ústupky od svojich členských krajín, napísal nemecký denník Die Welt.

Macronovi sa muselo toto vyhlásenie osobitne páčiť: Angela Merkelová hovorila v prospech prevodu národnej suverenity európskych krajín na Európsku úniu, poznamenal denník.

„Národné štáty musia dnes – myslím, že záväzne – byť pripravené vzdať sa svojej zvrchovanosti,“ uviedla v stredu Merkelová na stretnutí Nadácie Konrada Adenauera na akciu „parlamentarizmus medzi globalizáciou a národnej suverenity“.

Podľa Merkelovej by sa však malo stať „organizovaným spôsobom“. Štáty by mali byť vždy zodpovedné za takéto dohody a rozhodnutie musí byť najskôr urobené tým či oným národným parlamentom.

Ako denník pripomenul, skôr nemecká kancelárka vystúpila v Bundestagu, a varovala pred nacionalizmom v súvislosti s kontroverznou imigračnou zmluvou OSN. Podľa Merkelovej niektorí „verí, že sa sami môžu so všetkým môžu vysporiadať sami a mali by myslieť len na seba. To je čistý nacionalizmus. To nie je vlastenectvo. Patriotizmus je, keď sa ostatní podieľajú na záujme Nemecka a akceptujú situácie, ktoré prospievajú všetkým. “

V nedeľu predniesol francúzsky prezident Emmanuel Macrona prejav v Bundestagu a takisto požadoval „väčšiu Európu“ a viditeľnejší prevod národných suverenity na Európsku úniu. Podľa neho by každá krajina mala spoločne s ďalšími štátmi možnosť rozhodovať o zahraničnej politike, rozvojovej politike a problematike migrácie, napísal Die Welt.

zdroj: prvnizpravy.cz

0Shares
Šokujúce Svet