V Kyjeve našli obeseného bieloruského aktivistu, polícia prípad vyšetruje ako vraždu

V Kyjeve našli obeseného bieloruského aktivistu, polícia prípad vyšetruje ako vraždu

3.8.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 3. augusta 12:30

Bieloruského aktivistu našli v utorok v Kyjeve mŕtveho. Vitalija Šišova, šéfa Bieloruského domu na Ukrajine, našli obeseného v jednom z metských parkov neďaleko jeho domu, informovala polícia vo vyhlásení.

Polícia začala v jeho prípade vyšetrovanie vraždy a okrem iného sa zameria aj na to, že vraždu mohli zinscenovať ako samovraždu.

Ráno si išiel zabehať

Bieloruský dom na Ukrajine, ktorý sídli v Kyjeve, v pondelok informoval, že Šišov zmizol, keď si bol ráno zabehať. Bieloruská ľudskoprávna organizácia Viasna sa odvolávala na jeho priateľov, podľa ktorých muža nedávno sledovali počas jeho behov neznámi ľudia.

Jurij Ščučko z Bieloruského domu na Ukrajine pre agentúru The Associated Press povedal, že Šišova našli so stopami po bitke na tvári. „Nič mu neukradli, bol v bežnom oblečení, ktoré si ľudia obliekajú na cvičenie, a mal so sebou len telefón,“ povedal Sčučko.

Ako tiež poznamenal, Šišov si už predtým všimol, že ho počas jeho behov sledujú a oslovujú ho cudzinci. „Varovali nás, aby sme boli opatrnejší, pretože tu operuje sieť agentov z bieloruskej KGB a možné je všetko. Vitalij ma požiadal, aby som sa postaral o jeho blízkych, mal zvláštny pocit,“ dodal.

Zintenzívnili razie

Bieloruský dom na Ukrajine pomáha Bielorusom, ktorí sú na úteku pred perzekúciou. Poskytuje im asistenciu s ich legálnym statusom na Ukrajine, s ubytovaním a zamestnaním.

Bieloruské úrady v posledných týždňoch zintenzívnili razie a zatýkanie a podľa Viasny len v júli vykonali viac ako 200 prehliadok kancelárií a bytov aktivistov a novinárov, pričom desiatky ľudí zadržali.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa nedávno zaviazal pokračovať v „čistiacej operácii“ proti občianskym aktivistom, ktorí sú podľa neho „banditi a zahraniční agenti“.

Situácia je stále napätá

Situácia v Bielorusku je napätá od vlaňajších prezidentských volieb, v ktorých podľa oficiálnych údajov zvíťazil Lukašenko. Opozícia aj mnohé krajiny považujú voľby za zmanipulované.

Proti výsledkom sa uskutočnili masové demonštrácie, na ktoré Lukašenko zareagoval rozsiahlym záťahom, v rámci ktorého viac ako 35-tisíc ľudí zatkli a tisícky zbila polícia.

Na Ukrajine bol pod dohľadom

Bieloruský dom na Ukrajine v utorok vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že Šišov sa musel odsťahovať na Ukrajinu vlani na jeseň. Na Ukrajine bol podľa vyhlásenia pod dohľadom a „miestne zdroje aj naši ľudia v Bielorusku“ upozornili skupinu na možnosť „rôznych provokácií vrátane únosu a likvidácie“.

„Niet pochýb o tom, že to bola plánovaná operácia bezpečnostných agentov zameraná na likvidáciu Bielorusa nebezpečného pre režim. Budeme pokračovať v boji za pravdu o Vitalijovej smrti,“ uviedla skupina.

Viac k témam: aktivista, Bielorusko, obesenie, smrť
Zdroj: Webnoviny.sk – V Kyjeve našli obeseného bieloruského aktivistu, polícia prípad vyšetruje ako vraždu © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Ostatné športy