Ďalší zákaz moslimských plaviek. Francúzi sa boja incidentov

Ďalší zákaz moslimských plaviek. Francúzi sa boja incidentov

Ďalšia radnica vo Francúzsku zakázala ženám nosiť takzvané Burkiny – plavky, ktoré zakrývajú telo vrátane hlavy. Po Cannes a Villeneuve-Loubet na juhu krajiny to rovnaké opatrenie oznámila radnica obce Sisco na severe Korziky. Cez víkend sa tam na pláži strhla ostrá potýčka medzi skupinou miestnych obyvateľov a moslimskými rodinami z neďalekej obce Bastia, informujú tamojšie médiá.

Bitka, ktorá si vyžiadala päť zranených a tri spálená autá, vypukla v sobotu večer, keď sa moslimovia ohradzovali proti tomu, že niektorí ľudia na pláži si fotografujú ich ženy, ako sa kúpu v burkinách. Incident vyšetruje polícia. Minister vnútra Bernard Cazeneuve zdôraznil, že je potrebné nájsť a potrestať vinníkov tohto, ako povedal, neprípustného násilia. Píše portál tyden.

Starosta obce Sisco Ange-Pierre Vivoni, ktorý patrí k vládnym socialistom, sa pri vyhlásení dekrétu odvolal na skoršie rozhodnutie, ktoré podporila aj justície. Podľa radníc Cannes a Villeneuve-Loubet by tento moslimský odev mohol rušiť verejný poriadok v situácii, keď sa krajina spamätáva z teroristických útokov spáchaných radikálnymi islamistami.

Napätie medzi moslimami a ostatnými obyvateľmi vypuklo na Korzike už vlani v decembri v meste Ajaccio. Skupina obyvateľov vtedy spustošila v moslimskej štvrti islamskú modlitebňu a poškodila arabskú reštauráciu. Išlo o odvetu za to, že sa hasiči privolaní deň predtým k úmyselne založenému požiaru v moslimskej štvrti stali terčom útoku maskovaných mladíkov. Pri útoku boli dvaja hasiči vážne zranení úlomky roztriešteného skla, ľahšie zranenia utrpel počas zásahu aj jeden policajt.

0Shares
Správy Svet Zaujímavosti