Do zoznamu vtáctva Slovenska pribudol nový druh. Neuveríte, ktorý

Do zoznamu vtáctva Slovenska pribudol nový druh. Neuveríte, ktorý

Počet vtáčích druhov, ktoré patria k „stáliciam“ na Slovensku sa neustále mení. A rozširuje. Napriek tomu bolo prekvapením, keď sa k nim pridal plameniak ružový. Toho v posledných dňoch bolo možné zaznamenať na západnom Slovensku a, ako dodalo SOS/BirdLife Slovensko, tento výskyt bude znamenať rozšírenie zoznamu vtáčích druhov, ktoré sa u nás vyskytli.

„V posledných dňoch bol opakovane pozorovaný na západnom Slovensku v okolí Trnavy plameniak ružový. Ide o jedného mladého lietajúceho a samostatne fungujúceho jedinca. Podľa jeho správania a absencie označenia usudzujeme, že sa nejedná o jedinca uniknutého zo zajatia,“ uviedla Zuzana Lackovičová z trnavskej pobočky Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko).

Jozef Ridzoň, z SOS/BirdLife Slovensko dodáva: „Plameniak ružový nebol zatiaľ zaradený do vtáčej fauny Slovenska, pretože jeho pozorovania z druhej polovice 20. storočia boli v tom čase vyhodnotené ako pravdepodobné úniky zo zajatia, kvôli nedostatku dokladov o výskyte a vzdialenosti, v ktorej sa vtedy plameniaky v Európe vyskytovali. Teraz je situácia iná. Z pozorovaní existuje viacero fotografií a videozáznamov a plameniaky k nám najbližšie hniezdia v severnom Taliansku, odkiaľ je zaletenie tohto jedinca pravdepodobné.

Plameniaky ružové patria k najväčším plameniakom na svete a majú výšku až do 145 cm. Sú to typické vtáky Stredomoria, kde žijú a hniezdia v pobrežných lagúnach zo zmiešanou sladkou a morskou vodou alebo plytkých vnútrozemských jazerách. Slováci ich môžu poznať zo Španielska, Južného Francúzka alebo zo severu Talianska. Živia sa drobnými vodnými kôrovcami, ktoré filtrujú z vody svojím charakteristickým zahnutým zobákom. Ružovú farbu dospelých jedincov spôsobujú pigmenty v ich potrave. Plameniaky hniezdia v početných kolóniách a hniezda si stavajú ako kopčeky z blata alebo kamenia s kotlinkou pre vajíčka.

„Najnovší záznam plameniaka prejde ešte schválením Faunistickou komisiou SOS/BirdLife Slovensko a následne bude zaradený na zoznam vtákov, ktoré boli na Slovensku pozorované vo voľnej prírode,“ doplnil Jozef Ridzoň.

il.foto: pixabay.com

0Shares
Slovensko Správy z domova Zaujímavosti