Člen gangu „Kolotočárov“ priznal vinu, chce však spolupracovať aj v kauze vraždy Niguta

Člen gangu „Kolotočárov“ priznal vinu, chce však spolupracovať aj v kauze vraždy Niguta

26.7.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 26. júla 2022, 11:22

Roman Červenka, člen zločineckej skupiny známej ako „Kolotočári“, v utorok priznal v odvolacom konaní pred Najvyšším súdom SR svoju vinu.

Verdiktom Špecializovaného trestného súdu z októbra 2021 bol uznaný za vinného zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi.

Zadržali ho v Rumunsku

Proces proti Červenkovi bol vedený ako proti ušlému, keďže sa zdržiaval v zahraničí, napríklad v Srbsku a tiež na Ukrajine. Zadržali ho v apríli tohto roku na základe Európskeho zatýkacieho rozkazu v Rumunsku. Pred súdom tak v utorok stál prvýkrát až v odvolacom konaní.

Chcel spolupracovať

„Ľutujem to a priznávam vinu,“ povedal Červenka s tým, že jeho predošlé vyjadrenia, že nevedel, že sa proti nemu vedie trestné konanie, neboli pravdivé.

Zároveň súd poprosil o zmiernenie trestu. Doplnil, že má záujem spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní aj v iných trestných veciach, napríklad v kauze vraždy mafiána Róberta Niguta.

Zmenili mu trest

Najvyšší súd nakoniec žiadosti Červenku vyhovel a zmenil pôvodne uložený trest 21 rokov väzenia na 12 rokov v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Zároveň v jeho prípade súd ponechal trest prepadnutia majetku. Pôvodný trest bol totiž podľa predsedu senátu Petra Paludu príliš drakonický. Prihliadol pritom aj na jeho priznanie viny. Utorkové rozhodnutie najvyššieho súdu je právoplatné.

Akcia Venal 3

Skupina, ktorá sa zaoberala varením pervitínu podľa medializovaných informácií fungovala pod prezývkou „Dunčovci“ alebo „Kolotočári“, keďže bratia Michal a Marián Valencinovci ako legálny spôsob obživy prevádzkovali kolotoče. Polícia proti skupine zasiahla v roku 2019 pri akcií Venal 3.

Najvyšší súd potvrdil tresty siedmim členom skupiny vrátane bývalého policajta bývalého príslušníka finančnej správy v máji tohto roku.

Viac k témam: Pervitín, Súdny proces, Venal 3, zločinecká skupina Kolotočári
Zdroj: Webnoviny.sk – Člen gangu „Kolotočárov“ priznal vinu, chce však spolupracovať aj v kauze vraždy Niguta © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko