Je potrebné pamätať na príčiny holokaustu. Vážme slová, aby sa história neopakovala, vyzýva Čaputová

Je potrebné pamätať na príčiny holokaustu. Vážme slová, aby sa história neopakovala, vyzýva Čaputová

27.1.2022 (Webnoviny.sk) – Je potrebné pamätať na prenasledovaných a vzdorujúcich, na zavraždených a preživších, ale aj na širšie súvislosti a príčiny holokaustu. Vo svojom profile na sociálnej sieti to napísala prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu.

Hlava štátu zdôraznila, že výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau je príležitosťou zastaviť sa a pripomenúť si historické skutočnosti.

Strojcovia holokaustu podľa jej slov prenasledovali, zbavili ľudskej dôstojnosti, mučili a zavraždili milióny Židov, Rusov, Poliakov, Rómov, Srbov, gayov, ľudí so zdravotným postihnutím a ďalších.

„Transportom predchádzala postupná zmena atmosféry, hrubnutie rétoriky, predsudky, nadávky, nenávistné ideológie a systematická dehumanizácia. Položme si otázku, či sa po viac ako 80-tich rokoch ľudstvo poučilo, či si dokážeme strážiť priestor dobra v každom z nás. Vážme slová, aby sa história neopakovala. Aj preto sa dnes pridávam k medzinárodnej kampani #WeRemember,“ uviedla prezidentka.

Dňa 27. januára 1945 bol oslobodený nacistický koncentračný tábor Auschwitz – Birkenau. V roku 2005 bol 27. január vyhlásený Organizáciou Spojených národov za deň, keď si svet pripomína obete holokaustu.

Viac k témam: Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu
Zdroj: Webnoviny.sk – Je potrebné pamätať na príčiny holokaustu. Vážme slová, aby sa história neopakovala, vyzýva Čaputová © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko