Kandidátom na sudcu Všeobecného súdu EÚ je opäť Juraj Schwarcz, rozhodli o tom členovia Súdnej rady

Kandidátom na sudcu Všeobecného súdu EÚ je opäť Juraj Schwarcz, rozhodli o tom členovia Súdnej rady

18.6.2024 (SITA.sk) – Kandidátom na sudcu Všeobecného súdu Európskej únie je opätovne Juraj Schwarcz, ktorý ako sudca na danom súde pôsobí od roku 2009. Rozhodli o tom na utorkovom zasadnutí členova Súdnej rady SR.

Schwarcza ako kandidáta navrhla predsedníčka súdnej rady Marcela Kosová a členovia súdnej rady Dana Jelinková Dudzíková a Ľuboš Kunay. Nomináciu kandidáta musí ešte odobriť vláda SR.

Profesijná kariéra

Schwarcz svoju profesijnú kariéru začal ako podnikový právnik v rokoch 1975 až 1990 a v roku 1991 začal pracovať v súdnictve ako tajomník poverený obchodným registrom pri Mestskom súde v Košiciach. Nasledujúci rok bol vymenovaný za sudcu tohto súdu.

V rokoch 1992 až 2009 bol sudcom Krajského súdu v Košiciach a v rokoch 1994 až 2009 pôsobil na tomto súde ako predseda senátu. V rokoch 2005 až 2009 bol vymenovaný za predsedu obchodnoprávneho kolégia. V roku 2004 bol na jeden rok pridelený na Najvyšší súd SR v rámci obchodného senátu.

V rokoch 1997 až 2009 bol externým členom Katedry obchodného a hospodárskeho práva na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a v rokoch 2005 až 2009 členom pedagogického zboru Justičnej akadémie SR. Za sudcu Všeobecného súdu EÚ bol Schwarcz vymenovaný 7. októbra 2009.

Všeobecný súd Európskej únie

Všeobecný súd EÚ sa skladá z dvoch sudcov za každý členský štát. Sudcovia sú vymenovaní po vzájomnej dohode vlád členských štátov po porade s poradným výborom Rady Európskej únie, ktorého úlohou je poskytovať stanovisko k vhodnosti kandidátov vykonávať funkciu sudcu. Ich mandát je šesť rokov s možnosťou opätovného vymenovania.

Súd rozhoduje napríklad o žalobách podaných fyzickými alebo právnickými osobami, ktoré smerujú k zrušeniu aktov inštitúcií, orgánov a agentúr Európskej únie alebo o žalobách podaných členskými štátmi proti Európskej komisii.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Kandidát, Sudca
Zdroj: SITA.sk – Kandidátom na sudcu Všeobecného súdu EÚ je opäť Juraj Schwarcz, rozhodli o tom členovia Súdnej rady © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko