Čaputová navštívila Slovinsko, program jej vyplnilo stretnutie s prezidentom a premiérom

Čaputová navštívila Slovinsko, program jej vyplnilo stretnutie s prezidentom a premiérom

14.10.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 14. októbra 2021, 14:20

Zuzana Čaputová vo štvrtok ráno odcestovala na oficiálnu návštevu Slovinskej republiky. Hlava štátu sa stretla s prezidentom Slovinska Borutom Pahorom, ktorý ju do Slovinska osobne pozval.

Na spoločnej tlačovej konferencii prezidentka uviedla, že je potrebné, aby Európska únia (EÚ) ostala verná hodnotám, na ktorých bola založená. Dodala tiež, že nesmie dôjsť k deleniu EÚ v línii východ – západ, respektíve sever – juh.

Obe krajiny spájajú spoločné výzvy

Prezidentka na stretnutí so slovinským prezidentom povedala, že vzťahy Slovenska a Slovinska sú dlhodobo dobré, bez akýchkoľvek záťaží z minulosti. Zablahoželala Slovinsku k 30. výročiu jeho vzniku.

„Spájajú nás spoločné výzvy, najmä pandemická situácia. Musíme sa ale pozerať aj ďalej za hranicu koronavírusu, ktorý má svoje ekonomické a sociálne dopady. Medzi inými rastúcu infláciu a iné efekty na spoločnosť,“ uviedla prezidentka.

Hlava štátu verí, že vyriešiť ich pomôžu financie z Plánu obnovy z dielne Európskej únie. Dodala, že na Slovensku pôjde tretina peňazí na zelenú ekonomiku, ale aj na školstvo či spravodlivosť.

Obaja prezidenti diskutovali aj o nedávnom samite k západnému Balkánu. „Slovensko má v tomto konzistentnú pozíciu a podporuje rozšírenie EÚ o západný Balkán,“ povedala prezidentka.

Pahor taktiež vyzdvihol úspech samitu

Slovinský prezident Pahor zdôraznil, že sa snaží o to, aby si bolo Slovensko a Slovinsko ešte bližšie.

„Máme za sebou 30 rokov samostatnosti, spoločne môžeme hodnotiť, čo sa nám za ten čas podarilo. Vstúpili sme do EÚ a Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO – pozn. SITA) a je to to najlepšie, čo sa nám mohlo stať,“ povedal Pahor.

Aj slovinský prezident vyzdvihol úspech samitu k integrácii západného Balkánu do EÚ. „Veľmi si želám, aby bola deklarácia z Brda pri Kranju jasnejšia, a že zapojenie západného Balkánu do EÚ povedie k mieru a stabilite v regióne,“ uviedol slovinský prezident.

Navštívi aj Triglavský národný park

Zuzana Čaputová na záver poďakovala prezidentovi Pahorovi za pozvanie na návštevu Slovinska. Po stretnutí s ním sa odobrala do Národného zhromaždenia Slovinska, kde sa stretla s jeho predsedom Igorom Zorčičom, s ktorým absolvovala plenárne rokovanie. Následne sa zúčastnila stretnutia s predsedom vlády Slovinska Janezom Janšom.

Hlava štátu by mala navštíviť aj Triglavský národný park, ktorý má byť pre Slovensko inšpiráciou v kombinácii udržateľného rozvoja cestovného ruchu a ochrany prírody a biodiverzity bez zásahu človeka.

Viac k témam: Medzinárodné vzťahy, Návšteva, Zahraničná cesta
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová navštívila Slovinsko, program jej vyplnilo stretnutie s prezidentom a premiérom © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko