Kreácia Najvyššieho správneho súdu je vo finále, ohlásil jeho predseda Pavol Naď. Niekoľkí sudcovia ešte chýbajú

Kreácia Najvyššieho správneho súdu je vo finále, ohlásil jeho predseda Pavol Naď. Niekoľkí sudcovia ešte chýbajú

27.12.2021 (Webnoviny.sk) – Kreácia Najvyššieho správneho súdu SR (NSS SR) je už vo svojom finále, uviedol v rozhovore pre agentúru SITA jeho predseda Pavol Naď. Súd má vytvorených sedem funkčných „kasačných“ senátov, tri disciplinárne senáty a dva odvolacie disciplinárne senáty.

„Nami zamýšľané ďalšie výberové konanie na sudcov NSS SR má vytvoriť možnosť pre dotvorenie pléna a mohol by byť vytvorený ôsmy senát v kasačnej agende a zároveň štvrtý prvostupňový disciplinárny senát,“ uviedol Naď.

Začínal ako sám vojak v poli

Na súde by malo pôsobiť 30 sudcov. V súčasnosti je obsadených 21 sudcovských miest. Najvyšší správny súd SR vznikol v rámci reformy justície, ktorú parlament schválil na konci roka 2020.

„V Súdnej rade SR bolo potom potrebné urýchlene zabezpečiť výberové konania na pozície sudcov tohto súdu, ako aj jeho predsedu a následne aj podpredsedu. Súdna rada podľa mňa svoju úlohu zvládla veľmi dobre a citlivým spôsobom. Po voľbe predsedu a sudcov najvyššieho správneho súdu bolo možné začať s procesmi faktického vzniku súdu,“ vysvetlil Naď, ktorého prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala do funkcie predsedu 18. mája.

Naď skonštatoval, že 18. mája bol „sám vojak v poli“, s tým, že výber zamestnancov správy súdu sa začal okamžite.

Počítajú so stovkou zamestnancov

„Bolo to množstvo výberových konaní. Výsledkom je to, že v súčasnosti má súd viac ako 80 zamestnancov. Ide o sudcov, asistentov a ďalších zamestnancov. V tejto chvíli to vnímam ako personálny základ,“ pokračoval v rozhovore Naď.

Súd počíta s celkovým počtom 100 zamestnancov, avšak vedenie NSS SR má k ministerstvu financií požiadavku na presadenie ďalších 13 zamestnancov.

„Neskôr sa ukázalo za veľmi dôležité taktiež vyrokovať s ministerstvom financií a ministerstvom spravodlivosti materiálne zabezpečenie súdu. Bolo nutné spustiť finančné toky pre túto novovzniknutú inštitúciu. To si vyžadovalo obrovské úsilie. Neviete si predstaviť, koľko je to administratívno-právnych úkonov, ktoré je nutné urobiť,“ dodal Naď s tým, že materiálne zabezpečenie súdu je momentálne dostatočné.

Viac k témam: Justícia, Reforma justície, Súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Kreácia Najvyššieho správneho súdu je vo finále, ohlásil jeho predseda Pavol Naď. Niekoľkí sudcovia ešte chýbajú © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko