Magda Vášáryová bije na poplach. So Slovenskom to je vraj zlé, sektári vo vláde. Hrozba pápežovi, útlak žien

Magda Vášáryová bije na poplach. So Slovenskom to je vraj zlé, sektári vo vláde. Hrozba pápežovi, útlak žien

Slovenskú parlament neprijal historicky prvýkrát správu o dodržiavaní ľudských práv od ombudsmanky Marie Patakyovej. Proti boli hlavne konzervatívni poslanci a poslankyne z vládneho zoskupenia OL’aNO. Kritizovali, že verejná ochrankyňa práv dáva v dokumente priechod svojim ideologickým postojom, čo však ombudsmanka odmieta. Predmetom sporu sa stalo právo stejnopohlavních párov na minimálny právny rámec ich spolužitie a taky obmedzovanie prístupu k interrupciám počas koronakrize. V Českom rozhlasu o tom prehovorila niekdajšej poslankyne a diplomatka Magda Vášáryová.

Vášáryová úvodom hovorila o tom, či sa na slovenskom ocitajú ľudské práva v ohrození.

„Dá sa povedať, že sme na to už trochu zvyknutí, pretože naše práva, ľudské práva a vôbec útok na Chartu ľudských práv tu prebehol už od nástupu pána Mečiara, to znamená, minimálne od roku 1994. Musíme si spomenúť, že vtedajší premiér Ján Čarnogurský, šéf Kresťanskodemokratického hnutia, už v roku 1990 vyhlásil, že keď sa dostane k moci, vo všetkých triedach budú musieť visieť kríža a zakáže všetky interrupcie. Takže my vlastne už 30 rokov neustále bojujeme o to, aby bola charta ľudských práv dodržiavané, „podotkla Vášáryová.

Zatiaľ ale interrupcie zakázané nie sú, aj keď vlani tých pokusov o sprísnení zákona bolo niekoľko. Nie je teda zbytočné obávať sa, že by k tomu mohlo dôjsť, nie je to taká rétorika konzervatívnych zákonodarcov?

„To nie sú konzervatívny zákonodarcovia, aby som vás opravila. Toto nie je konzervatívny politika. Toto sú reakčné ľudia, reakcionári. Toto sú ľudia, ktorí sa snažia vrátiť Slovensko – my musíme si byť vedomí, že v roku 1938, v momente, keď sa zmocnil vlády na slovenskom slovenských parlament, tak vôbec prvá vec, ktorú chceli odsúhlasiť, bolo, že sa musí zrušiť interrupcie – a druhý bod bol, že ženy nesmú študovať na vysokej škole. My si musíme byť vedomí, že tieto resentimenty, ktoré boli v mnohých prípadoch uspanie, sa znovu objavujú neustále. Teraz je to o to nebezpečnejšie, že Igor Matovič doviedol do parlamentu takzvanej nezávislej poslanca, veľké množstvo extrémistov, ktorí dokonca sú členmi rôznych odnoží oficiálnej katolíckej cirkvi, „poznamenala Vášáryová.

„My máme ministra financií, ministra zdravotníctva a mnoho iných ľudí vo vláde, ktorí patria do mnohých rôznych, až by som povedala sekt,“ varovala Vášáryová.

„Kresťania, kresťania, to je fajn sa tým zakrývať, ale sú to všetko ľudia, ktorí vyslovene idú proti pápežovi Františkovi. To znamená, oni idú proti oficiálnemu stanovisku samotného pápeža, veľmi často. Ale to si musíme uvedomiť – a zase je to dlhodobý proces, že aj konferencia biskupov Slovenska vlastne ide dokonca proti a stavia sa proti výsledkom druhého vatikánskeho koncilu, a to sú šesťdesiate roky minulého storočia. Takže my neustále s týmto musíme bojovať, nakoniec jednou z veľkých obetí tohto celého zápasu bol arcibiskup Bezák, ktorý ako moderne mysliaci kňaz musel, proste bol vyštvaná zo svojho miesta, aj mnohí modernejšie mysliaci kňazi sú odsunutí alebo zbavenia možnosti vlastne pôsobiť. A to nielen v katolíckej cirkvi, bohužiaľ, „dodala.

A aký vplyv má katolícka cirkev na politiku sekulárneho štátu?

„Poviem príklad. Minulý týždeň odstúpila zo svojej funkcie riaditeľka odboru rodovej rovnosti ministerstva práce a sociálnych vecí, pani Petruchová, pretože jednoducho minister, ktorý si hovorí posledný križiak, jej nakázal, aby všade, vo všetkých prijatých materiáloch škrtla slovo rodová rovnosť. Pretože to si želá konferencie biskupov Slovenska. Ona to odmietla a odišla z ministerstva, „oznámila Vášáryová. Tým posledným križiakom je podľa jej slov pán Krajniak. „My ho poznáme už dávno, vedie vojnu proti modernizácii spoločnosti, proti vede, proti všetkým moderným vymoženostiam, ale používa k tomu samozrejme moderné technológie,“ nechala sa počuť Vášáryová.

Prijatie zákona, ktorý by zakazoval potraty, je podľa jej slov celkom reálne.

„Neofašističtí kotlebovci, ktorí sedia v parlamente, budú hlasovať pre všetky tieto veci. Keď bol posledný pochod takzvane za život tých nenarodených, tu sa nikdy nepochoduje za deti, ktoré už žijú, že vlastne matky s deťmi patria medzi najchudobnejšie, tu sa vždy chodí za život len ​​tých, ktorí sa vôbec nenarodili … To je jedna podpora.

Druhá podpora je náš moslimský otec, to znamená strana Borisa Kollára, ktorý má desať detí s deviatimi ženami, nikdy nebol s nimi ženatý, a jeho hnutie sa volá úžasne – Sme rodina. A to je vlastne dnes druhý najväčší koaličný partner Igora Matoviča. Takže oni môžu počítať aj s týmito krokmi.

A teraz napríklad, pred pár dňami, odišiel priamo zo Smeru, ktorý je vraj sociálnou demokraciou, ďalší poslanec, ktorý ako mladý písal oslavné básničky na Tisa a nikdy sa netajil tým, že takéto neolidovectví slovenská je jeho životnou filozofiou. Takže viete, tieto veci, to sa nedá povedať, ktorá strana – to je všetko preliezol, ale treba povedať, že pán Matovič už druhýkrát priviedol do parlamentu veľmi nevypočítateľnou skupinu ľudí pod titulom nezávislí poslanci, „opísala Vášáryová, s tým, že medzi nimi sú aj ľudia, ktorí dali v minulosti do parlamentu zákon odsudzujúci ženy, ktoré by podstúpili in vitro a vedelo sa to o nich, na 12 rokov do väzenia.

„Toto nie je už len taký výstrelok, toto je mimoriadne vážna situácia, ktorej sme čelili napríklad už pred tými štyrmi rokmi …“ zdôraznila Vášáryová. Zákon podľa jej slov síce neprešiel, ale alarmujúce je, že ho podpísali aj ženy v parlamente.

„Nemôžete sa spoliehať na to, že niekto – napríklad ženy – by rozumne povedal: Tak počkajte, chceme, aby sa chránili nenarodené deti – a tu deti, ktoré sa narodia, majú na dvanásť rokov stratiť matku? Rozumiete, nič z toho neplatí. Tá cesta pápeža Františka je tu absolútne negovaná, a nakoniec ja ako človek, ktorý strávil roky v Poľsku, keď sa pozriem na sociálnej sieti, kde píšu takzvaní kresťania, že ten starý dedko vo Vatikáne by mal zomrieť a podobne … Toto je tu niečo vážnejšieho , čo sa deje v samotných cirkvách, a to nevynechávajú žiadnu z nich, pretože si uvedomme, že proti utečencom sa dokonca neozvali ani židia, proti tomu, ako sme sa k tomu postavili, „oznámila Vášáryová. Podľa jej slov je situácia naozaj veľmi vážna.

Aj z toho dôvodu ako predsedníčka najstaršieho slovenských ženského spolku Živena proti tomuto protestuje. „Vydali sme vyhlásenie … v demokratickej spoločnosti nemáme inú možnosť, než protestovať. Takže hlasno protestujeme, „povedala.

Záverom sa potom hovorilo aj o situácii, kedy za núdzového stavu podporil slovenského minister zdravotníctva odklad interrupcií na dobu po koronakrizi. „My sme nevedeli, kto to vlastne Marek Krajčí je. Kedysi bol pediatrom, ale tejto práce sa vzdal, pretože ho osvietil duch svätý … To naozaj sám povedal. Pocítil to … Mal takú prednášku, kde vysvetľoval, ako o neho prejavil záujem práve samotný duch svätý. My sme netušili, koho všetkého si to premiér Matovič zobral do parlamentu a do vlády. Ale nie je to prvýkrát. On priviedol napríklad v roku 2010, keď som ešte bola v parlamente, istú nezávislú poslankyňu, pani Mezenská, ktorá nám tam potom vykladala, že ona sama komunikuje s Ježišom … „popisovala Vášáryová.

„Pán minister sa potom musel za odklad interrupcií ospravedlniť, že to tak nemyslel. Neviem, akú úlohu v tom zohráva skutočnosť, že títo ľudia neboli nikdy v živote pripravovaní na takto vysokej funkcie, ocitli sa v nich úplne náhodou a vlastne si neuvedomujú, vrátane nášho premiéra, že je tu ústava, a že sme stáť práva, a že ústavu musia dodržiavať. Myslím, že je to pre mnohých z nich trochu prekvapenie, že to budú musieť dodržiavať, ale ten tlak na to, aby to dodržiavali, je veľký, „oznámila záverom Vášáryová.

zdroj: parlamentnilisty.cz

0Shares
Slovensko