Počet úrazov v horách oproti vlaňajšku klesol, menej bolo hlavne lyžiarskych úrazov

Počet úrazov v horách oproti vlaňajšku klesol, menej bolo hlavne lyžiarskych úrazov

17.1.2021 (Webnoviny.sk) –
Horská záchranná služba (HZS) každoročne bilancuje počty zásahov, nehôd a úrazov v horách. Z jej analýzy vychádza, že celkový počet úrazov v horách klesol oproti roku 2019 z 2 878 na 2 456 v roku 2020. HZS o tom informuje na svojej webovej stránke.

Skrátená lyžiarska sezóna

V marci zatvorila prvá vlna koronavírusu lyžiarske strediská, čím skrátila lyžiarsku sezónu približne o štvrtinu. Prejavilo sa to aj na poklese úrazov na lyžiarskych tratiach.
„Kým v roku 2019 sme zaznamenali 1 974 lyžiarskych úrazov, v roku 2020 sa ich počet znížil o vyše tristo na 1 668. S príchodom leta a letných dovoleniek sa slovenské pohoria naplnili domácimi i zahraničnými hosťami,“ uvádzajú horskí záchranári.
Aj napriek tomu celkovo zaznamenali zníženie počtu úrazov a zásahov v horách – celkovo 788, zatiaľ čo v roku 2019 ich bolo 904.
Najväčšia úrazovosť bola tradične zaznamenaná vo Vysokých Tatrách, kde aj napriek vysokej návštevnosti na turistických chodníkoch klesol počet úrazov zo 143 na 105.

Ferrata Skalka

Menší počet úrazov bol vo Vysokých Tatrách zaznamenaný aj v horolezeckom teréne nad 5.stupeň obtiažnosti (približne o 12).
Naopak nedodržiavaním pravidiel pohybu v chodeckom až lezeckom teréne do menšieho stupňa obtiažnosti, kde sa častokrát turisti pohybovali bez dostatočného vybavenia a skúseností, sa úrazovosť s tým spojená mierne zvýšila.
Osobitným fenoménom, ktorý v roku 2020 výrazne zasiahol do štatistík najmä oblastného strediska HZS Veľká Fatra, boli úrazy a uviaznutia spojené s prevádzkovaním ferraty Skalka v Kremnických vrchoch.
Nedisciplinovanosť a precenenie fyzických schopností viedlo ku 19 zásahom HZS, ktoré boli v čase vrcholiacej letnej sezóny takmer na dennom poriadku.

Pátrania a úmrtia

HZS vykonala v súčinnosti s inými zložkami aj niekoľko pátracích akcií, či už sa jednalo o pátranie po nezvestných osobách v horskom teréne, alebo boli kynológovia HZS prizvaní do rozsiahlejších pátracích akcií v rámci Slovenska.
Smrteľných nehôd bolo v roku 2020 spolu 40, čo je rovnaký počet ako v roku 2019, pričom najviac smrteľných nehôd postihlo slovenských občanov, spolu 25.
Najčastejšou príčinou úmrtí boli náhle kolapsy a zlyhania organizmu, prevažne u mužov, čo bolo v 15 prípadoch.

Viac k témam: Horskí záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk – Počet úrazov v horách oproti vlaňajšku klesol, menej bolo hlavne lyžiarskych úrazov © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko