Polícia bojuje s ďalším hoaxom, vakcíny proti koronavírusu údajne zmagnetizujú vaše končatiny

Polícia bojuje s ďalším hoaxom, vakcíny proti koronavírusu údajne zmagnetizujú vaše končatiny

17.5.2021 (Webnoviny.sk) – Očkovacie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 neobsahujú žiadne látky, ktoré by mohli spôsobiť ich reakciu s magnetom. V statuse na sociálnej sieti to uviedla polícia na profile Hoaxy a podvody – Polícia SR. Silová zložka tak reagovala na video, ktoré sa šíri sociálnymi sieťami.

Video je spojené z niekoľkých videí, na ktorých žena tvrdí, že po zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 má jej ruka magnetickú reakciu. To demonštruje priložením magnetu na miesto vpichu vakcíny. Magnet vo videu ostane pripevnený na ruke. Na konci videa žena varuje pred očkovaním a kričí: „Sme čipovaní“.

Ide o podvod

Polícia uviedla, že na overenie hoaxu mala veľmi obmedzené možnosti, pretože videá pravdepodobne pochádzajú zo Spojených štátov amerických (USA) alebo Kanady. Hoax však vyvrátila agentúra AFP News Agency.

Viac o téme: Koronavírus

„Vakcína proti Covid-19 nemôže spôsobiť magnetizáciu vašej ruky. Je to podvod,“ uviedol pre agentúru Stephen Schrantz, špecialista na infekčné choroby z University of Chicago Medicine.

Thomas Hope, výskumník vakcín a profesor bunkovej a vývojovej biológie na Lekárskej fakulte Northwestern University Feinberg uviedol, že vo vakcínach nie sú žiadne látky, s ktorými by mohol magnet reagovať.

Vakcíny neobsahujú prísady na báze kovu

Vakcíny obsahujú bielkoviny a lipidy, soli, vodu a chemikálie, ktoré udržujú kyslosť, teda pH. Podľa informačných prehľadov poskytnutých zdravotníckymi úradmi v USA a Kanade nie sú v žiadnej z vakcín Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson alebo AstraZeneca uvedené prísady na báze kovu.

Hoax zdieľala napríklad aj „influencerka“ alexwortex69, ktorá má viac ako 40-tisíc sledovateľov. „Je zrejmé, že heslo ‘S vplyvom prichádza zodpovednosť ‘tomuto profilu nič nehovorí. Neospravedlňuje ju ani to, keď v popise uvádza, ‘že nevie, či je to real“ uviedla polícia v statuse.

Viac k témam: hoax, podvod
Zdroj: Webnoviny.sk – Polícia bojuje s ďalším hoaxom, vakcíny proti koronavírusu údajne zmagnetizujú vaše končatiny © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko