Poslanec Gyimesi chce, aby Slovensko platilo 300-tisíc na podporu maďarskej kultúry na Slovensku

Poslanec Gyimesi chce, aby Slovensko platilo 300-tisíc na podporu maďarskej kultúry na Slovensku

Slovenský poslanec György Gyimesi, ktorého dostal do parlamentu Igor Matovič žiada, aby Slovensko platilo ročne 300-tisíc eur pre Maďarský spoločenský a kultúry zväz na Slovensku Csemadok.

Matica slovenská v súvislosti s financovaním Csemadoku hovorí, že jej bola v tomto roku znížená prevádzková dotácia zo strany štátu o takmer 400-tisíc eur a pociťuje preto ekonomické problémy.

Podľa Gyimesiho návrhu by Csemadok dostával z rozpočtovej kapitoly ministerstva kultúry spomínaný príspevok 300-tisíc. Išlo by o sumu, ktorá by bola každý rok právne garantovaná. „V minulosti dostával Csemadok finančný príspevok na svoje fungovanie od štátu, avšak v roku 1996 bola táto finančná dotácia zrušená. Návrhom zákona sa plánuje nadviazať na pretrhnutú kontinuitu tejto finančnej výpomoci a opätovne zaviesť štátny príspevok poskytovaný tomuto zväzu,“ uviedol Gyimesi. Podľa správcu Matice slovenskej Maroša Smolca je návrh zákona na financovanie menšinového občianskeho združenia Csemadok dôkazom toho, že štát disponuje prostriedkami na podporu kultúry vo všeobecnosti. „Preto úplne nerozumieme, prečo práve kultúrnej ustanovizni slovenského národa bola v tomto roku dotácia znížená. Financovanie oboch kultúrnych inštitúcií by malo byť pomerné – podľa počtu obyvateľstva v Slovenskej republike,“ povedal agentúre SITA Smolec. Ako ďalej uviedol, verí, že štát v budúcom roku podporí Maticu ako verejnoprávnu inštitúciu vyššou sumou. Upozornil, že jej zveril viaceré úlohy, ktoré musí robiť z pridelených finančných zdrojov a na to dostáva dotáciu prostredníctvom ministerstva kultúry.

zdroj: magazin1.sk

0Shares
Slovensko