Prokurátor stále nerozhodol o Ficovej sťažnosti, obvinený šéf Smeru hovorí o nezákonnom postupe

Prokurátor stále nerozhodol o Ficovej sťažnosti, obvinený šéf Smeru hovorí o nezákonnom postupe

22.7.2022 (Webnoviny.sk) – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ešte nerozhodol o sťažnosti expremiéra Roberta Fica voči obvineniu v kauze Súmrak.

Informoval o tom jeden z jeho obhajcov Ľubomír Hlbočan. Podľa neho považuje šéf strany Smer-SD takýto stav za nezákonný, keďže sťažnosť podal ešte v apríli.

Lehota na rozhodnutie

„Trestný poriadok síce neukladá lehotu na rozhodnutie o sťažnosti obvineného proti uzneseniu o obvinení, ale sú mi známe opatrenia Generálneho prokurátora SR, v ktorých sa takáto lehota stanovila, aby nedochádzalo k porušovaniu ľudských a občianskych práv obvinených v trestnom konaní,“ vyhlásil Hlbočan.

Doplnil, že z tohto dôvodu žiada prokurátora Matúša Harkabusa, aby o sťažnosti neodkladne rozhodol. „Lebo nečinnosť v takomto smere potvrdzuje oprávnenosť záveru, že ide o vykonštruovaný politický proces,“ dodal advokát.

Využitie paragrafu 363

Generálny prokurátor Maroš Žilinka ešte začiatkom júla informoval, že o žiadosti Roberta Fica o zrušenie obvinenia podľa paragrafu 363 Trestného poriadku nerozhodol, pretože bola podaná predčasne. Dôvodom bolo práve to, že ešte nebolo rozhodnuté o podanej sťažnosti voči obvineniu.

Bývalého predsedu vlády Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka v rámci policajnej akcie Súmrak obvinili zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a tiež ohrozenia daňového tajomstva.

Trestná činnosť sa mala týkať napríklad vyhľadávania kompromitujúcich informácií na bývalého prezidenta Andreja Kisku alebo súčasného ministra financií Igora Matoviča v čase, keď bol opozičným politikom.

Viac k témam: kauza Súmrak, Obvinenie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, Paragraf 363 Trestného poriadku
Zdroj: Webnoviny.sk – Prokurátor stále nerozhodol o Ficovej sťažnosti, obvinený šéf Smeru hovorí o nezákonnom postupe © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko