Rokovací poriadok NR SR má nové pravidlá, prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu

Rokovací poriadok NR SR má nové pravidlá, prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu

8.7.2022 (Webnoviny.sk) – Parlamentná stráž bude od januára budúceho roka zabezpečovať poriadok a bezpečnosť v budove Národnej rady SR (NR SR) vrátane rokovacej sály. Stráž dostane oprávnenie na podnet predsedajúceho schôdze vyviesť poslanca z rokovacej sály. Vyplýva to z novely zákona o rokovacom poriadku NR SR, ktorú dnes podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Novela stanovuje, že ak vykázaný poslanec ani po opätovnej výzve predsedajúceho neopustí rokovaciu sálu, predsedajúci preruší schôdzu národnej rady na čas nevyhnutne potrebný na obnovenie poriadku a vykázaného poslanca môže dať vyviesť.

Vykázaný alebo vyvedený poslanec má právo v dni, v ktorom bol vykázaný alebo vyvedený, zúčastniť sa na hlasovaní o každom návrhu, okrem hlasovania o procedurálnych návrhoch.

Vzhľadom na to, že vyvedenie poslanca z rokovania národnej rady je vážnejším narušením poriadku a bezpečnosti v rokovacej sále ako vykázanie poslanca, zavádza sa aj prísnejšia sankcia za takéto porušenie zákona. Ak by bol poslanec vyvedený z rokovania národnej rady, stráca nárok na dva platy, funkčné príplatky a paušálne náhrady, ktoré by mu inak patrili nasledujúce dva mesiace.

Pokiaľ ide o rokovanie parlamentných výborov, predsedajúci bude môcť vykázať poslanca pri opakovanom narúšaní poriadku. Neráta sa však s tým, že by bolo možné poslanca z výboru vyviesť.

Viac k témam: Bezpečnosť, Disciplinárny poriadok, parlamentná stráž, Rokovací poriadok
Zdroj: Webnoviny.sk – Rokovací poriadok NR SR má nové pravidlá, prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko