Štát sa nevzdá antigénových testov RapiGen, o ktorých má pochybnosti aj premiér Matovič

Štát sa nevzdá antigénových testov RapiGen, o ktorých má pochybnosti aj premiér Matovič

10.1.2021 (Webnoviny.sk) – Antigénové testy RapiGen plánuje štát používať aj naďalej. Ako pre agentúru SITA uviedla Natália Petríková z kancelárie predsedu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR, testy boli zaevidované v oficiálnej databáze EÚ pre zdravotnícke pomôcky a schválené na použitie vo všetkých členských štátoch.

Žiadna kompetentná autorita doteraz testy nespochybnila v žiadnom členskom štáte a ani na Slovensku. „Z tohto dôvodu sa domnievame, že testy je možné naďalej používať,“ konštatovala.

Reálna výkonnosť týchto testov v praxi je však podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR otázna. O kvalite testov sú závažné pochybnosti aj podľa premiéra Igora Matoviča.

Nemajú reklamácie

Štátne hmotné rezervy však podľa Petríkovej zatiaľ nemajú žiadnu oficiálnu „reklamáciu“ alebo informáciu od kompetentných autorít, ktoré by spochybňovali kvalitu testov. Na sklade ich je takmer 736-tisíc, aktuálne ich hmotné rezervy nedistribuujú.

„V technickej správe Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) je pre RapiGen uvedená najvyššia senzitivita 90,9 percenta. Nie sú tak testami kategórie 1 s veľmi vysokou senzitivitou,“ uviedol pre agentúru SITA rezort zdravotníctva.

Viac o téme: Koronavírus

Komunikačný odbor MZ SR zároveň dodal, že obstarávanie uvedených testov nerealizovalo ministerstvo zdravotníctva. Doteraz hmotné rezervy vyskladnili viac ako 264-tisíc týchto testov, a to pre Ministerstvo zdravotníctva SR a Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Použitie v Nitre Matovič zakázal

Antigénové testy RapiGen sa mali pôvodne využiť v Nitre počas plošného testovania okresu. Predseda vlády Igor Matovič však neskôr na sociálnej sieti informoval, že sa tieto testy „v žiadnom prípade nepoužijú“.

Dodal, že o ich kvalite sú závažné pochybnosti. Správa štátnych hmotných rezerv SR ešte v polovici októbra nakúpila od košickej firmy Juhapharm, s. r. o. milión antigénových testov RapiGen. Tieto testy podľa kúpnej zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv nakúpili hmotné rezervy po 4,29 eura. Celkovo tak štát vyšli takmer 4,3 milióna eur.

Viac k témam: antigénové testy, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Štát sa nevzdá antigénových testov RapiGen, o ktorých má pochybnosti aj premiér Matovič © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko