Bývalý japonský premiér Abe bol obeťou atentátu, streľbu neprežil (foto+video)

Bývalý japonský premiér Abe bol obeťou atentátu, streľbu neprežil (foto+video)

8.7.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 8. júla 2022, 11:20

Bývalý japonský premiér Šinzó Abe podľahol strelným zraneniam, ktoré utrpel počas piatkového prejavu v rámci predvolebnej kampane na západe Japonska. Informovala o tom tamojšia televízia NHK.

Abeho okamžite po útoku v meste Nara vrtuľníkom previezli do prefektúrnej nemocnice. Nedýchal však a zastavilo sa mu srdce. Bol v kritickom stave, lekári bojovali o jeho život, no už mu nedokázali pomôcť a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho.

Abe odišiel na večnosť vo veku 67 rokov. Bol najdlhšie slúžiacim lídrom Japonska a v roku 2020 zo zdravotných dôvodov odstúpil.

Streľba v priamom prenose

Verejnoprávna stanica NHK odvysielala zábery, na ktorých Abe skolaboval na ulici, pričom k nemu bežalo niekoľko ochrankárov. Údajne ho postrelili niekoľko minút po tom, ako začal rozprávať pred hlavnou vlakovou stanicou v meste Nara.

Keď sa ozvali výstrely, držal sa za hruď a košeľu mal zašpinenú krvou. Zakrátko upadol do bezvedomia. Podľa NHK Abeho postrelili do hrudníka a krku.

Útočníka ihneď zatkli

Hlavný tajomník úradu japonskej vlády Hirokazu Macuno novinárom povedal, že polícia na mieste činu zatkla údajného útočníka.

„Takýto barbarský čin je absolútne neodpustiteľný, bez ohľadu na to, aké sú dôvody, a dôrazne ho odsudzujeme,“ povedal Macuno.

Zatknutou osobou je štyridsiatnik a obyvateľ Nary Jamagami Tecuja. Pri zatýkaní nekládol žiaden odpor.

Ministri sa majú vrátiť do Tokia

Súčasný premiér Fumio Kišida, ktorý patrí k rovnakej politickej strane ako Abe, informoval, že je na ceste do Tokia. Macuno poznamenal, že všetkým ministrom vládneho kabinetu nariadili, aby sa vrátili zo svojich predvolebných kampaní do japonskej metropoly.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a spravodajského webu CNN.

Viac k témam: Japonský premiér, Postrelený muž
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalý japonský premiér Abe bol obeťou atentátu, streľbu neprežil (foto+video) © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko