Bielorusko zablokovalo populárny spravodajský web, rozsiahlo mapoval protesty proti Lukašenkovi

Bielorusko zablokovalo populárny spravodajský web, rozsiahlo mapoval protesty proti Lukašenkovi

18.5.2021 (Webnoviny.sk) – V Bielorusku zablokovali populárny spravodajský web tut.by, ktorý v uplynulých mesiacoch rozsiahlo mapoval protesty proti autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Úrady taktiež vykonali razie v kanceláriách portálu i domovoch niektorých redaktorov.

Podľa úradov web tut.by porušil mediálne právne predpisy zverejnením obsahu nadácie BYSOL, ktorá pomáha obetiam politických represií. Argumentovali tým, že spomenutá nadácia nedisponuje potrebnou registráciou.

Úrady taktiež obvinili web tut.by z daňových únikov a začali vyšetrovať popredných predstaviteľov stránky, ktorým by mohol hroziť až 7-ročný trest odňatia slobody. Na výsluch predviedli najmenej šesť zamestnancov portálu vrátane šéfredaktorky Mariny Zolotovovej.

Nezávislé médiá v Bielorusku sa dostali pod tlak v dôsledku masových protestov vyvolaných vlaňajšími augustovými prezidentskými voľbami, ktoré mnohí považujú za zmanipulované. Lukašenko vládnuci v Bielorusku od roku 1994 rozpútal tvrdé zákroky proti demonštráciám, na ktorých sa nezriedka zúčastnilo až 200-tisíc ľudí. Od minuloročného augusta bieloruské úrady zatkli viac ako 34-tisíc ľudí, pričom tisícky sa stali obeťou brutálneho zaobchádzania.

Viac k témam: protesty v Bielorusku, zablokovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Bielorusko zablokovalo populárny spravodajský web, rozsiahlo mapoval protesty proti Lukašenkovi © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet