Grécki hasiči bojujú s viacerými lesnými požiarmi, na ostrove Lesbos museli evakuovať dovolenkárov (video)

Grécki hasiči bojujú s viacerými lesnými požiarmi, na ostrove Lesbos museli evakuovať dovolenkárov (video)

23.7.2022 (Webnoviny.sk) – Grécki požiarnici v sobotu bojovali so štyrmi veľkými lesnými požiarmi naprieč celou krajinou. V sobotu ráno sa na ostrove Lesbos rozhorel požiar, ktorý primal úrady, aby vyzvali na evakuáciu.

Evakuácia dovolenkárov

Oheň sa totiž nebezpečne priblížil k letovisku, ktoré sa nachádza na juhu ostrova, pričom zhorel minimálne jeden dom. Miestna polícia popoludní uviedla, že z dvoch hotelov a 92 domov evakuovali viac ako 450 ľudí. Policajti však naďalej prechádzajú po okolí a hľadajú ľudí, ktorí odmietajú odísť.

Hovorca hasičov Yannis Artopoios novinárom povedal, že s ohňom bojuje 50 požiarnikov, 17 požiarnických áut, deväť hasičských lietadiel a jeden vrtuľník.

Do boja s ohňom nasadili stovky hasičov

Najväčší požiar horí už tri dni v národnom lese Dadia v severovýchodnom Grécku neďaleko hranice s Tureckom. Požiarna služba uviedla, že s ohňom tam bojuje 320 požiarnikov v 68 vozidlách, šesť špeciálnych lietadiel, deväť vrtuľníkov a mnoho dobrovoľníkov. Ďalších 200 drevorubačov prerezáva lesom protipožiarne chodníky.

„Dva veľké požiare v sobotu horeli aj v odľahlej horskej oblasti v regióne Západná Makedónia a na polostrove Peloponéz,“ uviedol Artopoios.

Vysoké riziko lesných požiarov

Európska únia poskytla tento rok gréckej lesnej službe 72 miliónov eur na pomoc pri udržiavaní lesov a ich klčovaní, aby sa zabránilo šíreniu požiarov.

Horúce, suché letá a silný vietor v Grécku spolu s dlhodobejšími účinkami klimatickej zmeny zvýšili celkové riziko lesných požiarov.

watch

Viac k témam: Evakuácia, Hasiči, Lesné požiare
Zdroj: Webnoviny.sk – Grécki hasiči bojujú s viacerými lesnými požiarmi, na ostrove Lesbos museli evakuovať dovolenkárov (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet