Moskva trvá na svojom práve obmedziť pohyb zahraničných lodí pri polostrove Krym

Moskva trvá na svojom práve obmedziť pohyb zahraničných lodí pri polostrove Krym

20.4.2021 (Webnoviny.sk) – Rusko trvá na tom, že má právo obmedziť pohyb zahraničných lodí pri anektovanom ukrajinskom polostrove Krym. Zároveň odmieta sťažnosti a kritiku zo strany Kyjeva i Západu.

Znepokojený Západ

Ukrajina minulý týždeň protestovala proti ruskému rozhodnutiu uzavrieť rozsiahle oblasti Čierneho mora pri Kryme pre lode zahraničných námorníctiev a štátne plavidlá až do novembra. Znepokojenie nad týmto krokom vyjadrili aj Spojené štáty a Európska únia.

Ako uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price, tento krok „je obzvlášť znepokojivý pre správy o zhromažďovaní ruských vojsk na okupovanom Kryme a pri hraniciach s Ukrajinou“.

Bežná prax

Námestník ruského ministra zahraničia Sergej Rjabkov však vyhlásil, že obmedzenia týkajúce sa lodí zahraničných námorníctiev sú v súlade s medzinárodnými dohodami, pričom tvrdí, že je bežnou praxou obmedzovať pohyb v oblastiach, kde sa konajú vojenské cvičenia. Na komerčnú prepravu to vraj nebude mať žiadny vplyv.

Rusko okrem toho oznámilo obmedzenie letov v okolí Krymu počas piatich dní počnúc utorkom, čo taktiež zdôvodnilo bežnou medzinárodnou praxou počas vojenských cvičení.

Viac k témam: Krym
Zdroj: Webnoviny.sk – Moskva trvá na svojom práve obmedziť pohyb zahraničných lodí pri polostrove Krym © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet