Plánuje NATO vyslať vojakov na Ukrajinu? Stoltenberg dal jasnú odpoveď

Plánuje NATO vyslať vojakov na Ukrajinu? Stoltenberg dal jasnú odpoveď

27.2.2024 (SITA.sk) – Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) podľa jej generálneho tajomníka neplánuje poslať bojové jednotky na Ukrajinu. Jens Stoltenberg to povedal agentúre The Associated Press (AP) v reakcii na správy, že by niektoré krajiny na Západe mohli zvažovať vyslanie svojich vojakov do vojnou zmietanej krajiny.

„Spojenci NATO poskytujú Ukrajine bezprecedentnú podporu. Robili sme to od roku 2014 a zintenzívnili sme to po rozsiahlej invázii. Ale neexistujú žiadne plány pre bojové jednotky NATO v teréne na Ukrajine,“ vyjadril sa šéf NATO.

Slovensko vojakov nepošle

Slovenský premiér Robert Fico v pondelok pred stretnutím lídrov viac ako 20 krajín v Paríži vyhlásil, že niektoré krajiny zvažujú, či uzavrieť bilaterálne dohody, aby poslali vojakov na Ukrajinu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Krajiny ani činnosť vojakov na Ukrajine nekonkretizoval, ale povedal, že Slovensko vojakov posielať nebude. To isté povedal aj predseda parlamentu Peter Pellegrini.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Premiér Fico na samite v Paríži (fotografie)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok povedal, že vyslanie vojakov na Ukrajinu v budúcnosti nemožno vylúčiť.

Len s jednomyseľnou podporou

Stoltenberg vylúčil vojenskú akciu NATO, ale v rozhovore s AP prízvukoval, že ruská vojna na Ukrajine „očividne porušuje medzinárodné právo“ a Ukrajina má „právo na sebaobranu a my máme právo ju podporovať v presadzovaní tohto práva“.

NATO ako aliancia poskytuje Ukrajine iba nesmrtiacu pomoc a podporu, ako sú zdravotnícky materiál, uniformy a zimné vybavenie. Niektorí jeho členovia jej posielajú zbrane a strelivo bilaterálne alebo v skupinách. Akékoľvek rozhodnutie o vyslaní jednotiek by si vyžadovalo jednomyseľnú podporu všetkých členských krajín aliancie.

Vyslanie vojakov bolo doteraz tabu, najmä keď sa NATO snaží vyhnúť zatiahnutiu do širšej vojny s Ruskom. Od začiatku invázie Ruska pred dvoma rokmi však podporovatelia Ukrajiny postupne poskytli viac špičkových zbraní a zbraní s dlhým doletom.

Viac k témam: Generálny tajomník NATO, pomoc Ukrajine, Premiér Slovenskej republiky, rusko-ukrajinský konflikt, Vojaci NATO, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Plánuje NATO vyslať vojakov na Ukrajinu? Stoltenberg dal jasnú odpoveď © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet