Rinat Achmetov nechce byť ukrajinským oligarchom, svoje mediálne impérium prevedie na štát

Rinat Achmetov nechce byť ukrajinským oligarchom, svoje mediálne impérium prevedie na štát

11.7.2022 (Webnoviny.sk) – Najbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov sa rozhodol previesť svoje mediálne impérium na štát. Ako povedal pre web Kyiv Independent, nechce byť viac označovaný za oligarchu.

„Ako najväčší súkromný investor na Ukrajine som opakovane povedal, že som nebol, nie som a ani nebudem oligarchom,“ povedal 55-ročný Achmetov.

Ukrajina zriadi register oligarchov

Ten prevedie Ukraina Media Holding na ukrajinskú vládu. Spomenutý holding zahŕňa televízny kanál Ukraina i spravodajskú stanicu Ukrajina 24, ktoré pred vypuknutím vojny patrili medzi najsledovanejšie v krajine.

Prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal 30. júna dekrét o zriadení registra oligarchov. Achmetov je už viac ako desať rokov najbohatším človekom na Ukrajine, v minulosti mal vplyv na množstvo proruských strán.

Cieľom dekrétu je implementovať protioligarchický zákon podpísaný Zelenským v roku 2021. Zákon zavádza právnu definíciu oligarchu a vyžaduje, aby úradníci deklarovali kontakty s oligarchami.

Štyri kritériá definície oligarchu

Zakazuje tiež oligarchom financovať politické strany, politické reklamy či demonštrácie a vylučuje ich z privatizácie štátneho majetku.

Aby bol človek uznaný za oligarchu, musí spĺňať aspoň tri zo štyroch kritérií: priama účasť na politických aktivitách, značný vplyv na médiá, plynúce výhody z monopolov uznaných protimonopolnými úradmi a vlastníctvo majetku presahujúceho 2,2 miliardy hrivien, s výnimkou mediálneho majetku.

Rinat Achmetov

je ukrajinský podnikateľ, investor a filantrop. Narodil sa v Donecku na východe Ukrajiny.

Jeho obchodný majetok je sústredený v investičnej skupine System Capital Management, ktorá v rámci mnohých svojich firiem na Ukrajine, v Európskej únii a Severnej Amerike zamestnáva približne 200-tisíc ľudí.

Je tiež vlastníkom futbalového klubu Šachtar Doneck a zakladateľom charitatívnej nadácie Rinata Achmetova.

Viac k témam: Oligarchovia, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rinat Achmetov nechce byť ukrajinským oligarchom, svoje mediálne impérium prevedie na štát © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet