Trump mal naliehať na ministerstvo spravodlivosti, aby vlaňajšie voľby vyhlásilo za skorumpované

Trump mal naliehať na ministerstvo spravodlivosti, aby vlaňajšie voľby vyhlásilo za skorumpované

31.7.2021 (Webnoviny.sk) – Bývalý americký prezident Donald Trump údajne naliehal na ministerstvo spravodlivosti, aby minuloročné voľby vyhlásilo za „skorumpované“ a tým mu umožnilo napadnúť ich výsledok v Kongrese.

Vyplýva to zo záznamu z konverzácie, ktorý zverejnila v piatok dolná komora Kongresu, Snemovňa reprezentantov.

Tajomník poskytol svoje poznámky

„Povedzte jednoducho, že voľby boli skorumpované a zvyšok nechajte na mňa a republikánskych poslancov,“ povedal údajne Trump 27. decembra v telefonickom rozhovore so svojim poradcom Jeffreym Rosenom, ktorý bol v tom čase úradujúcim generálnym prokurátorom.

Účastníkom konverzácie bol aj vtedajší Rosenov tajomník Richard Donoghue, ktorý Snemovni poskytol svoje rukou písané poznámky.

Rosen mal exprezidentovi povedať, že v možnostiach ministerstva nie je zmeniť výsledky volieb.

Šiesti ľudia pôjdu pred výbor

Ministerstvo spravodlivosti tento týždeň povolilo šiestim svedkom, medzi nimi aj Rosenovi a Donoghuemu, dostaviť sa pred vyšetrovací výbor Snemovne reprezentantov a odpovedať na všetky otázky.

Po voľbách z 3. novembra 2020 Trump opakovane hovoril o rozsiahlych volebných podvodoch. Žaloby týkajúce sa údajných nezrovnalostí však zamietli desiatky súdov po celej krajine.

Viac k témam: prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump mal naliehať na ministerstvo spravodlivosti, aby vlaňajšie voľby vyhlásilo za skorumpované © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet