Ukrajina je podľa Orbána od vstupu do EÚ vzdialená „svetelné roky“, jeho vláda im bude robiť prekážky

Ukrajina je podľa Orbána od vstupu do EÚ vzdialená „svetelné roky“, jeho vláda im bude robiť prekážky

19.11.2023 (SITA.sk) – Ukrajina je podľa maďarského premiéra Viktora Orbána od vstupu do Európskej únie vzdialená „svetelné roky“. Ide o signál, že jeho vláda pravdepodobne bude robiť prekážky ambíciám Kyjeva vstúpiť do EÚ.

Odmietanie rozhovorov

Na kongrese svojej strany Fidesz Orbán v sobotu povedal, že on a jeho vláda odmietajú rozhovory EÚ o tom, či formálne pozvať Ukrajinu na začatie rokovaní o jej členstve v bloku.

Tieto rozhovory sú naplánované na polovicu decembra. Prijatie nového člena EÚ si vyžaduje jednomyseľný súhlas všetkých existujúcich členských krajín Únie.

Brzdenie vstupu do EÚ

Na sobotňajšom sneme Fideszu v Budapešti Orbána jedenástykrát v rade zvolili za predsedu strany.

Orbán potom povedal, že jednou z hlavných priorít jeho vlády v nasledujúcich mesiacoch bude brzdenie vstupu Ukrajiny do EÚ.

„Našou úlohou bude napraviť chybný sľub o začatí rokovaní s Ukrajinou, keďže Ukrajina je teraz svetelné roky vzdialená od Európskej únie,“ povedal Orbán.

Európska komisia začiatkom novembra odporučila začať prístupové rozhovory s Ukrajinou a uviedla, že vláda v Kyjeve „preukázala pozoruhodnú úroveň inštitucionálnej sily, odhodlania a schopnosti fungovať“. Orbán však tvrdí, že by sa nemali začať rokovania s krajinou, ktorá je vo vojne.

Viac k témam: Maďarská vláda, Maďarský premiér, ukrajinské členstvo v EÚ
Zdroj: SITA.sk – Ukrajina je podľa Orbána od vstupu do EÚ vzdialená „svetelné roky“, jeho vláda im bude robiť prekážky © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet