USA budú podporovať suverenitu Ukrajiny, krajina očakáva odrazenie ruskej agresie

USA budú podporovať suverenitu Ukrajiny, krajina očakáva odrazenie ruskej agresie

6.5.2021 (Webnoviny.sk) – Šéf americkej diplomacie Antony Blinken sa vo štvrtok v Kyjeve stretol so svojím ukrajinským náprotivkom Dmytrom Kulebom. Počas návštevy zdôraznil, že Washington bude podporovať „suverenitu, územnú celistvosť a nezávislosť Ukrajiny“.

Blinken zároveň ubezpečil Kulebu, že Spojené štáty budú pomáhať Ukrajine „v posilňovaní vlastnej demokracie, budovaní inštitúcií a presadzovaní protikorupčných reforiem“.

Keďže na východe Ukrajiny stále pôsobia separatisti podporovaní Ruskom, Ukrajinci vkladajú do Blinkenovej štvrtkovej návštevy veľké nádeje. Očakávajú zvýšenú vojenskú pomoc i podporu členstva v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Podľa analytika Volodymyra Fesenka Ukrajina „očakáva, že rozšírenie a posilnenie americkej pomoci Ukrajine úspešne odrazí ruskú agresiu“.

Po stretnutí s Kulebom sa Blinken pripojil k metropolitovi Epifanijovi – hlave ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorá sa odštiepila od ruskej pravoslávnej cirkvi – pri kladení kvetov k pamätníku ukrajinských vojakov zabitých v konflikte na východe krajiny a pri prehliadke Kláštora svätého Michala.

Viac k témam: hranica s Ukrajinou
Zdroj: Webnoviny.sk – USA budú podporovať suverenitu Ukrajiny, krajina očakáva odrazenie ruskej agresie © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet