Pád ľadovca v Alpách má už najmenej sedem obetí, jedna je z Česka a ďalší sú nezvestní (video+foto)

Pád ľadovca v Alpách má už najmenej sedem obetí, jedna je z Česka a ďalší sú nezvestní (video+foto)

4.7.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 4. júla 16:13

Najmenej sedem ľudských životov si vyžiadal kolaps ľadovca na hore Marmolada v talianskych Alpách. Ďalších deväť ľudí utrpelo zranenia, keď ich strhla lavína, ktorú vyvolalo zrútenie ľadovca.

Pokračuje tiež pátranie po nezvestných osobách, ktorých je podľa štátnej televízie RAI 15. Pátracie úsilie však komplikujú búrky, pričom v dôsledku jednej museli odkloniť aj vrtuľník s premiérom Mariom Draghim.

Identifikácia mŕtvych je náročná

Klzisko v horskom meste Canazei slúži ako provizórna márnica pre identifikáciu mŕtvych, čo je podľa agentúry AP náročné aj preto, že záchranári našli v niektorých prípadoch len časti tiel rozhádzané po okolí. Dosiaľ na klzisku identifikovali najmenej štyroch mŕtvych.

Traja boli podľa RAI Taliani a jeden mŕtvy je z Česka. Podľa správ médií sú medzi nezvestnými Taliani, traja Rumuni, jeden občan Francúzska, jeden Rakúšan a štyria Česi.

Pacienti sú veľmi vážne zranení

Na parkovisku pod horou zostalo podľa AP 16 automobilov, pričom úrady sa snažia identifikovať nezvestných podľa poznávacích značiek. Nie je však známe, koľko vozidiel mohlo patriť identifikovaným obetiam alebo zraneným.

Podľa prokurátora v Trente Sandra Raimondiho sú dvaja zranení Nemci. Prezident regiónu Benátsko Luca Zaia uviedol, že jeden z Nemcov je 65-ročný muž. Pacienti sú však tak vážne zranení, že doteraz nebola identifikácia možná. Hospitalizovaní utrpeli zranenia hrudníka a lebky, povedal Zaia.

Príčina zatiaľ nie známa

Príčina kolapsu ľadovca, ktorý bol podľa odhadov 200 metrov široký, 80 metrov dlhý, 60 metrov hlboký a po odtrhnutí sa rútil dolu svahom rýchlosťou približne 300 kilometrov za hodinu, zatiaľ nie je známa. Ako pravdepodobný faktor sa však uvádzala vlna horúčav, ktorá už v máji zachvátila Taliansko a priniesla so sebou na začiatok leta mimoriadne vysoké teploty aj vo zvyčajne chladnejších Alpách.

Ľadovec na hore Marmolada je najväčší v Dolomitoch na severovýchode Talianska. Ľudia na ňom v zime lyžujú. Ľadovec sa však v ostatných desaťročiach rýchlo topí a veľká časť jeho objemu sa už stratila. Odborníci z talianskeho štátneho výskumného centra pred niekoľkými rokmi odhadli, že ľadovec o 25 až 30 rokov už nebude existovať.

Viac k témam: Dolomity, Ľadovec, Marmolada
Zdroj: Webnoviny.sk – Pád ľadovca v Alpách má už najmenej sedem obetí, jedna je z Česka a ďalší sú nezvestní (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet