Začína nám vesmírne divadlo: Perzeidy „útočia“ už tieto noci

Začína nám vesmírne divadlo: Perzeidy „útočia“ už tieto noci

Ľudia si pri večerných prechádzkach letnou prírodou isto všimnú „padajúcu hviezdu“ a snažia si rýchlo niečo pekného priať. No nie vždy sa im želanie aj pretaví do skutočnosti. Ak ste na tom rovnako, tieto noci máte šancu si to zopakovať. Meteorický roj Perzeíd, teda „padajúcich hviezd“ totiž vyvrcholí okolo 11. až 13. augusta.

Roj Perzeíd je aktívny približne od polovice júla do polovice augusta. Vďaka svojmu augustovému maximu bol tento úkaz v minulosti známy aj ako slzy svätého Vavrinca, ktorý bol umučený a upálený na hranici v Ríme 10. augusta za vlády imperátora Valeriána v roku 258. Katolíci dlho verili, že z neba padajú na zem ohnivé slzy tohto mučeníka. Meteory však nie sú ani slzy, ani padajúce hviezdy. Sú to malé telieska patriace do Slnečnej sústavy s priemernými rozmermi rádovo 0,1 mm, väčšinou kamennej povahy, ktoré pri prelete Zemskou atmosférou zažiaria. Perzeidy zanechala na trati pri svojich obehoch okolo Slnka dlhoperiodická kométa 109P/Swift-Tuttle. V tomto čase sa s nimi Zem stretáva a tak tieto noci možno pozorovať úžasné vesmírne divadlo – meteorický roj.

Okamih maxima Perzeíd sa tohto roku podľa modelov očakáva 13. augusta, hneď po polnoci o jednej hodine letného stredoeurópskeho času. Ani nočné pozorovanie nebude ideálne, pretože ho bude výrazne rušiť svojim jasom Mesiac tri dni po splne.

Perzeidy sú rýchle jasné meteory (do atmosféry Zeme vlietajú rýchlosťou až 59 km/s) a často za sebou zanechávajú stopu. Ich radiant (miesto na oblohe, z ktorého zdanlivo vylietavajú) je v súhvezdí Perzea, ktorý bude v čase maxima 75° nad východným obzorom. Pozorovateľ môže narátať za hodinu 15 až 40 meteorov patriacich k Perzeidám. Perzeidy rozpoznáme tak, že smer ich letu je od patričného radiantu, pričom v jeho blízkosti sú krátke a pomalé, ďalej od neho zase dlhé a rýchle.

V tieto dni možno Perzeidy pozorovať buď voľným okom alebo navštíviť niektorú hvezdáreň. Napríklad Tekovská hvezdáreň v Leviciach v prípade dobrých podmienok pripravuje na 12. a 13.8. od 20:00 do 24:00 hod. pozorovanie činnosti meteorického roja. Okrem toho na návštevníkov Tekovskej hvezdárne od 20:00 čaká prezentácia o zaujímavostiach o meteoroch a od 21:30 samotné pozorovanie meteorov a ďalších zaujímavých objektov na vesmírnej oblohe.

(il.foto: pixabay.com)

0Shares
Slovensko Správy Veda a technika z domova Zaujímavosti