Zelenskyj: Ukrajina sa stala vzorom odvahy

Zelenskyj: Ukrajina sa stala vzorom odvahy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je presvedčený, že Ukrajina je už teraz vzorom odvahy pre celý svet. A jedného dňa bude Ukrajina ukážkou potenciálu ľudstva. V roku 2030 sa to môže prejaviť konkrétne vo veľkom prístavnom meste Odesa. Potom svojim spoluobčanom opäť sľúbil, že Rusko bude jedného dňa za svoje činy potrestané. A opísal, čo je potrebné urobiť, aby sa to podarilo.

Vyhlásil, že Ukrajina sa jedného dňa stane vzorom. Vzor, ako príkladným spôsobom rekonštruovať zničenú krajinu. Zničené vojnou, počas ktorej podľa Zelenského všetkým ukázali, že môžu byť vzorom statočnosti pre celý svet.

„Ukrajina sa tento rok stala svetovým vzorom odvahy. Miliardy ľudí zo všetkých kontinentov sa mohli presvedčiť, čo znamená ukrajinská neporaziteľnosť, prečo ruský teror nedosiahne svoj cieľ. A uvidia, ako sa Ukrajina stáva vzorom obnovy. Ani zimné mrazy, ani tma, ani iné prejavy teroru nepomôžu Rusku poraziť Ukrajincov. Príde čas ukrajinského víťazstva. A potom… Obnova našej krajiny sa stane najdôležitejším hospodárskym, technologickým a humanitárnym projektom našej doby. Do obnovy Ukrajiny sme už zapojili desiatky našich partnerských krajín. Celkový objem prác predstavuje viac ako bilión dolárov,“ povedal ukrajinský prezident.

Zelenskyj je presvedčený, že projekt obnovy Ukrajiny ukáže, že ľudia žijúci v slobodných krajinách sú silnejší ako diktátori a tyrani.

Podľa Zelenského, ak bude Odesa hostiť Expo v roku 2030, celý svet uvidí, že Ukrajinci urobili veľký kus práce pri obnove svojej krajiny s pomocou Nemecka, USA, Českej republiky, Turecka, Slovinska a mnohých ďalších krajín.

Zelenskyj povedal, že Ukrajina už ukázala, aká dôležitá je Odesa pre celý svet. Aký je dôležitý pre vývoz ukrajinskej poľnohospodárskej produkcie do Ázie, Afriky a na Blízky východ. Podľa Zelenského práve Ukrajina bráni krajinám ako Etiópia, Somálsko a Jemen, aby sa prepadli do priepasti hladomoru. Píše portál Parlamentnilisty.cz.

Okrem toho prezident uviedol, že Ukrajina dokázala zjednotiť Európu.

„Ukrajinu už začleňujeme do Európskej únie. Už sme sa stali súčasťou jednotného trhu EÚ. Už sme sa stali súčasťou inštitúcií EÚ. Už sme sa zapojili do jednotného energetického systému EÚ. Staneme sa tými, ktorých potenciál v oblasti zelenej energie nahradí špinavé ruské fosílne palivá v Európe. Už sme pomohli Európe prekonať mnohé vnútorné rozpory a skutočne sa zjednotiť – zjednotiť sa v akcii. Európa posilnená Ukrajinou sa stane skutočne nezávislým a pevným globálnym hráčom. V roku 2030 to budeme môcť osláviť. Oslávte ho spolu so všetkými Európanmi,“ povedal ukrajinský prezident.

0Shares
Správy Svet Video